Анонс: Історія як фактор політики – відкриття виставки «Комунізм і його епоха»

Announcement21.06.2017
Der Kommunismus in seinem Zeitalter

30 червня 2017, м. Київ

17:00 INVERIA flow space (вул. Володимирська 49a)

Франкфуртський історик і публіцист Ґерд Кьонен розробив концепцію виставки «Комунізм і його епоха». Присвячена 100-й річниці Жовтневої революції в Росії, вона ретроспективно описує підйом та падіння комунізму. Фундація з опрацювання наслідків диктатури СЄПН та Німецький історичний музей підготували виставку, яка на 25 плакатах показує приблизно 200 фотографій та документів сучасної історії, і яку ми переклали українською мовою.

Борці за комунізм прагнули змінити не тільки світ, але й людей, виховати «нову людину». Їхні обіцянки світлого майбутнього запалили мільйони людей на земній кулі. І зрештою комуністичний режим насильства спричинив багатомільйонні жертви.  

Та й тепер, коли минуло понад чверть століття по завершенню комуністичного панування в Європі, наслідки збанкрутілої системи та суспільної і ментальної шкоди від неї не подолані остаточно – ні в Німеччині, ні в Україні. Разом з тим термін «свобода» в 1989-90 рр., як і рух Майданів, були ключовими поняттями, і мільйони людей у ході волелюбних революцій виявили своє прагнення жити в об’єднаній, постімперській Європі, де панують свобода та демократія.

8 квітня 2015 року український парламент прийняв пакет законів про «декомунізацію». Ще раніше, у вересні 2014 р., був прийнятий пакет законів про люстрацію. Обидва пакети викликали бурхливу реакцію в українському суспільстві, яка не вщухла і сьогодні.

Але й деінде, навіть у нібито усталених демократіях «Заходу», у центрі уваги стоять відповіді, які були дані на потребу політичної емансипації – ліберальна демократія, суверенітет, верховенство права, мультилатеризм, європейська інтеграція. Як це пояснити? Чи є це ще наслідками багаторічних диктатур?

Про це ми хочемо поговорити на відкритті перекладеної українською виставки з автором Ґердом Кьоненом та іншими істориками і експертами з Німеччини та України.

  • Чи існує рецепт ідеального процесу декомунізації?
  • Чи є закони надійним засобом соціальних змін?
  • Які шляхи до рішень використовували інші країни, і чого можна навчитися у них?
  • Яку роль відіграють культура пам'яті та історична політика, коли мова йде про політичну та національну емансипацію та про європейську інтеграцію?

16:30 – 17:00

Реєстрація

 

17:00

Вітальне слово

Міріам Космель, керівник Представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні

17:10 – 17:30

Презентація

Ґерд Кьонен, історик, автор виставки (Франкфурт-на-Майні)

17:30 – 19:00

Панельна дискусія

Владислава Осьмак, керівник Центру урбаністичних студій, Національний університет «Києво-Могилянська академія»

 

 

 

 

 

 

Ґерд Кьонен

Андрій Когут, директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України

Андреас Умланд, історик і автор, Інститут Євро-Атлантичного Співробітництва (ІЄАС)

Модератор

Сабіне Адлер, Deutschlandradio

19:00

Фуршет

 

Обговорення супроводжуватиметься синхронним українсько-німецьким перекладом.

Виставка проходитиме п’ять днів з 1.07.17 у Національному музеї Тараса Шевченка (м. Київ, бул. Т. Шевченка, 12) і з 1.09.17 у Червоному корпусі Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Захід організовано Представництвом Фонду Фрідріха Науманна в Україні.

Більше інформації шукайте на нашій сторінці у Facebook.

Logo Freiheit