Боротьба із депрофесіоналізацією

11-16 липня 2016, Львів| Семінари
Message16.07.2016
Боротьба із депрофесіоналізацією
Спільне фото учасників заходу 11-12 липня 2016 року (Львів, Kavalier Boutique Hotel)

Німеччина допоможе підвищити рівень кваліфікації півтори тисяч українських журналістів

Розпочато масштабний трирічний спільний проект Академії української преси та Фонду Фрідріха Науманна за Свободу (за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини), метою якого є підвищення рівня кваліфікації українських журналістів. Для шестидесяти журналістів із західних областей України з 11 по 16 липня у Львові пройшли перші тренінги.

«Слід погодитися, що в Україні найбільшою проблемою є не корупція, а депрофесіоналізація. Майже в усіх сферах відчувається недостатній рівень професійності, зокрема і в журналістиці. Я дуже радий, що в партнерстві з Академією української преси ми розпочинаємо такий амбітний проект по навчанню журналістів. За три роки ми плануємо підвищити рівень кваліфікації близько 1500 журналістів» – заявив координатор проекту Фонду Фрідріха Науманна за Свободу Володимир Олійник.

Боротьба із депрофесіоналізацією
Боротьба із депрофесіоналізацією
Координатор проекту Фонду Фрідріха Науманна за Свободу Володимир Олійник на першому із циклу семінарів “Стандарти журналістики у висвітленні конфліктів”

«Сучасні реформи, започатковані українським суспільством, неможливі без якісного висвітлення та об’єктивного аналізу, за яке, зокрема, відповідають і українські журналісти, – заявив президент Академії української преси Валерій Іванов. – Тим більше, коли рівень довіри до медіа в умовах конфліктів та громадських протистоянь, як показують опитування Інституту соціології НАН України, є дуже низьким».

Боротьба із депрофесіоналізацією
Валерій Іванов та Володимир Мостовий

Тематика тренінгів спрямована у трьох напрямках: стандарти журналістики під час конфліктів; адміністративна реформа та децентралізація; судова реформа.

Так, про Стандарти журналістики в умовах конфлікту розповідали голова Комісії з журналістської етики, засновник газети «Дзеркало тижня» Володимир Мостовий та журналіст «Радіо Свобода», засновник «Суспільного телебачення Донбасу» Олексій Мацука.

Боротьба із депрофесіоналізацією
Спікери заходу (зліва направо): Валерій Іванов, Володимир Мостовий, Володимир Олійник та Олексій Мацука

«Подача точок зору всіх сторін є обов’язковою умовою роботи журналіста під час висвітлення конфлікту. Журналіст не повинен займати одну сторону, а має бути над ними» – наголосив Володимир Мостовий, розповідаючи про нюанси роботи та дотримання професійних стандартів.

У свою чергу, Олексій Мацука закликав учасників до абсолютної нейтральності у висвітленні конфліктів та підкреслив, що робота журналіста на 80% складається із перевірки джерел та фактів. Також експерт порадив обов’язково дотримуватись основних вимог до подачі матеріалів: точність, неупередженість, виваженість даних, висвітлення з точки зору загальнолюдських цінностей, не коментувати (тільки факти), подавати обережний аналіз причин та наслідків.

Протягом двох днів учасники тренінгу вчилися як відповідально висвітлювати конфлікти, в тому числі збройні, як перевіряти джерела інформації, обговорювали етичні та юридичні обмеження та ін.

Наступний тренінг, про адміністративну реформу та децентралізацію, провели фахівець із питань самоорганізації та самоврядування, голова Центру громадянських ініціатив Віталій Загайний та медіатренер, кандидат філологічних наук, викладач Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Андрій Юричко.

«Я отримала масу позитивних вражень від організації заходу, від тренерів, експертів, які змістовно, доступно роз’яснювали нам основні ази передбаченої планом тематики, підкріплюючи знання власними прикладами, подекуди навіть комічними, надихали на дискусію, – зазначила учасниця заходу, тернопільська журналістка Олександра Гриньків. – Обстановка під час семінару була дружньою, приємне спілкування продовжувалась і під час кави-брейку, обіду і вечері. Звісно, що такі заходи є необхідними не лише для збагачення знань, підвищення рівня обізнаності, а й обміну думками, контактами для подальшої діяльності. Я ще довго, мабуть, буду згадувати про цей захід і дякувати фонду Фрідріха Науманна за Свободу, Академії української преси і безпосередньо Володимиру Олійнику, Валерію Іванову, Віталію Загайному, Андрію Юричко».

Завершальний третій дводенний тренінг із судової реформи провів член ради Реанімаційного пакету реформ (РПР), головний експерт РПР з судової реформи, доктор юридичних наук Михайло Жернаков. Протягом двох днів разом з Андрієм Юричком та Валерієм Івановим він розповідав, що треба знати про судову реформу в Україні, про співпрацю журналістів із суддівським апаратом. Журналісти отримали рекомендації щодо роботи із суддями, адвокатами, юристами, розібралися, як документально та фактологічно підтвердити викладену в матеріалі інформацію, джерела отримання судових витягів та додаткової інформації.

Боротьба із депрофесіоналізацією
Спікери семінару “Як висвітлювати судово-праову реформу”: Михайло Жернаков, Андрій Юричко, Валерій Іванов
Боротьба із депрофесіоналізацією
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук та спікер заходу Михайло Жернаков

Окремо був проведений модуль щодо покращення ефективності співпраці ЗМІ з судами за участю радника з юридичних питань та громадянського суспільства Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Олени Задорожної. Участь у тренінгу взяв і суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук. Він розбавив дискусію власними прикладами співпраці із журналістами під час висвітлення судового процесу, навів рекомендації як діяти в разі неправомірної заборони чи конфлікту в суду щодо небажання присутності журналістів, обговорив ефективні методи співпраці журналістів із суддями.

Боротьба із депрофесіоналізацією
Олена Задорожна, радник з юридичних питань та громадянського суспільства Проекту USAID “Справедливе правосуддя”

Підбиваючи підсумки шестиденного циклу тренінгів, президент АУП Валерій Іванов зазначив, що якісна журналістика є однією із складових розвитку демократичного суспільства та подякував за підтримку Федеративній Республіці Німеччина за підвищення рівня кваліфікації українських журналістів.

Академія української преси має намір провести аналогічні тренінги в усіх областях України. Просимо зацікавлених журналістів слідкувати за анонсами на сайті www.aup.com.ua у розділі “Анонси”