Чи можна виміряти економічну свободу?

22 вересня 2017 року, Форум економічної свободи | Bendukidze Free Market Center
Analysis05.10.2017Анна Сагало, Менеджер з комунікаційних технологій Представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні
Economic Freedom Forum 2017
Bendukidze Free Market Center
Economic Freedom Forum 2017

Якщо явище важливе – виміряй його. Ми просто беремо певну інформацію і трансформуємо її таким чином, щоб вона стала зрозумілою для людей.

Майкл Волкер, співзасновник і виконавчий директор The Fraser Institute

22 вересня Bendukidze Free Market Center провів перший Форум економічної свободи, присвячений обговоренню стану економічної та інших свобод в Україні, а також рекомендацій щодо його покращення. 

Майкл Волкер, співзасновник і виконавчий директор The Fraser Institute, відкрив Форум історією про початок проекту дослідження економічної свободи у світі: «На зустрічах в Mont Pelerin Society розгорілися дебати щодо того, що важливіше – свобода економічна чи політична? Чи можлива одна без іншої? Відповіді на ці питання не могло бути, адже в нас не було прийнятного способу вимірювання однієї зі свобод. Так і розпочався наш проект Economic Freedom of the World Report. Як змінюється економічна свобода? А що відбувається з політичною свободою? – Ось що ми хочемо дізнатися».

Economic Freedom Forum 2017
Bendukidze Free Market Center

Від третього світу до першого через економічну свободу

Під час першої дискусійної панелі про роль економічної свободи говорив Фред Макмехон, дослідник The Fraser Institute, керівник проекту «Економічна свобода у світі». На думку спікера економічна свобода є важливою, оскільки:

1.     Економічні права – це базові права, без яких не може бути ані політичної свободи, ані громадянських свобод.

2.     Вони є передумовою росту й розвитку.

3.     Вони є передумовою розвитку людського потенціалу.

Economic Freedom Forum 2017
Bendukidze Free Market Center

Фред Макмехон графічно показав зв’язок економічної свободи з рівнем ВВП на душу населення, бідністю, політичними та громадянськими правами, гендерною нерівністю та рівнем задоволення від життя. Презентація Фреда Макмехона доступна англійською мовою на сайті Bendukidze Free Market Center.

Роберт Лоусон, професор економіки, SMU Cox School of Business наголосив на детермінантах економічної свободи і можливостях її збільшення. Лоусон прокоментував зв’язок між демократією і економічною свободою: «Демократія – це добре чи погано для економічної свободи? З одного боку, демократія виглядає як повільний процес: приймаючи рішення ми проводимо дискусії, довго обмірковуємо варіанти. Але насправді, як свідчить практика, економічна свобода реформується швидше завдяки демократії. Демократія – це сила, механізм, що рухає нашу економічну свободу вперед».

Economic Freedom Forum 2017
Bendukidze Free Market Center

Відповідно до нового Індексу економічної свободи у світі, Україна належить до 10 країн із найгіршим станом економічної свободи у світі (за даними 2015 року). Андрій Ілларіонов, старший науковий співробітник Cato Institute прокоментував своє бачення сучасного економічного стану України. Він порівняв тривалу економічну кризу й глибоку економічну рецесію в Україні з ситуацією в Росії у 1998-1999 роках: «У 1998 році ВВП Росії становив 60% від передкризового рівня перед процесом переходу до ринкової економіки. На даний момент ВВП України більше ніж на 20% нижчий за показник у 1999 році. Зважаючи на ці дані, Україна знаходиться у найглибшій кризі серед усіх перехідних економік за виключенням Молдови.

Хоча економічне зростання України прогнозувалося на 2015 рік, фактично воно розпочалося на початку 2016-го року. У I кварталі 2017 року, відбуваєтся додаткове зниження темпів економічного зростання, зараз воно становить 2,3% і це абсолютно недостатній темп для України. Середні темпи зростання світових економік за останні роки становлять від 3,5% до 4% щорічно. Отже, навіть за таких темпів економічного зростання, все ще спостерігається значне відставання України від середніх світових параметрів».

Economic Freedom Forum 2017
Bendukidze Free Market Center

На противагу песимістичним прогнозам економічної ситуації в Україні Айварас Абромавичус, Міністр економічного розвитку і торгівлі України у 2014-2016 роках, наголосив на позитивних змінах в економічній сфері: «Після великої економічної кризи 2,3% - це нормальний показник перед економічним зростанням. Це типова ситуація, що виникла після фінансової кризи 2008 року, з цим зіткнулася навіть Литва».

Позитивним досвідом колишній Міністр економічного розвитку і торгівлі України вважає впровадження технологій, зокрема електронної системи Prozorro, що дозволило знищити багато корупційних схем.

Economic Freedom Forum 2017
Bendukidze Free Market Center

Бізнес як рушій змін

Про важелі впливу бізнесу на економічну свободу країни і його роль у процесах трансформації говорили під час другої дискусійної панелі за участі успішних бізнесменів, які працюють в Україні. Модератором дискусії був Віталій Сич, головний редактор видання «Новое время».

Economic Freedom Forum 2017

Економіка України становить близько 100 мрлд. доларів США – це майже як економіка Словаччини. При цьому населення Словаччини становить 5,5 млн. осіб (це майже у 8 разів менше, ніж населення України). Зацікавленість нашої компанії полягає не лише у збільшенні частки ринку, а й у зростанні ринку в цілому. Понад 50% нашого капіталу ми інвестуємо в українські компанії.

Томаш Фіала, Генеральний директор Dragon Capital

На думку Євгена Уткіна, Президента KM Core одним із яскравих прикладів того, як бізнес може бути рушієм змін є заява Марка Цукерберга, засновника Facebook про втручання російських служб у виборчий процес США.

Акцент у розвитку економіки спікер робив на тому, що близько 40% компаній у 21 столітті пов’язані з інтернетом. Це викликає необхідність зміни відношення до системи, яка успадкована ще з 20-го століття: «Важливим є не класичне вимірювання темпів економічного зростання, а врахування того, що в Україні продовжується масштабний відтік інтелектуального капіталу».

Economic Freedom Forum 2017

З кожним спеціалістом, який їде з України, країна втрачає близько 1 млн доларів капіталізації.

Євген Уткін, Президент KM Core

Євген Уткін також зупинився на питанні важливості розвитку міської культури, адже Київ вважається однією з культурних столиць світу: «Культура - це важливо, тому що, знову ж таки, 40% економіки базується на знаннях, це те, що в найближчий час стане «креативною економікою». 97,5% економіки України – це ще так звана «стара економіка», і тут виникає можливість розвитку через концентрацію на нових «мега-проектах», які визначать майбутнє нашої країни».

На думку спікера, Україна може виграти на розвитку міської культури, у т.ч. за рахунок приватного державного партнерства. Прикладом приватного державного партнерства є безкоштовне надання платформ і простору для проведення культурних заходів, створення бізнес-інкубаторів та ін.

Ігор Гуменний, Президент UBC Group на прикладі своєї компанії розповів про використання наукового і технічного потенціалу, впровадження змін для країни завдяки своєму бізнесу і акцентував увагу на позитивному досвіді роботи UBC Group. Оскільки UBC Group працює також на міжнародному рівні, основну задачу Ігор Гуменний бачить у тому, щоб показувати світові, чим Україна може пишатися: інновації, розвиток індустрії, люди й культура.

Economic Freedom Forum 2017
Bendukidze Free Market Center

Володимир Лавренчук, Голова правління Райффайзен Банк Аваль, як менеджер банку з 35-річним досвідом звернув увагу на те, що корпоративний бізнес в Україні за останні три роки змінюється як за кількісними, так і за якісними показниками (посилаючись на огляди банківського сектору). Фінансовий стан компаній і здатність обслуговувати борги покращилися майже в 3 рази за останні 2 роки. Але, оскільки це відбувається далеко не в усіх сферах, говорити про покращення економічної ситуації зарано.

Economic Freedom Forum 2017
Bendukidze Free Market Center

Також спікер звернув увагу на виклики, які стоять перед банківським сектором через реформування системи і нові вимоги до діяльності банків за стандартами Європи. «Вимоги, які нам поставили, дуже важко реалізувати. Це викликає секторальний супротив».

Аудит економічної свободи в Україні

Розробники індексу Економічної свободи у світі, The Fraser Institute, вимірюють рівень економічної свободи за такими групами показників:

1.  Розмір держави (уряду): видатки, податки, частка державних підприємств.

2.  Верховенство права і захист прав власності.

3.  Доступ до надійних грошей (sound money).

4.  Вільна міжнародна торгівля.

5.  Регулювання праці, кредитування і бізнесу.

Основною метою проведення дослідження рівня економічної свободи у світі є виявлення слабких сторін країн і спостереження за змінами у рівні економічної свободи.

Україна за даними нового Індексу економічної свободи у світі, опублікованого The Fraser Institute, опустилася з 135 на 149 місце з 159 (за даними 2015 р.).

Які причини того, що Україна знаходиться у рейтингу топ-10 найменш вільних країн світу? Про це говорили під час презентації українських експертів з CASE Україна, Реанімаційного пакету реформ (РПР) та Bendukidze Free Market Center.

Євген Шульга, креативний директор CASE Україна повідомив, що CASE Україна використовувала методику, надану The Fraser Institute для того, щоб розібратися що обмежує економічну свободу в Україні.

Economic Freedom Forum 2017
Bendukidze Free Market Center

Дослідження відбувалося із залученням виключно підприємців, адже на думку експертів CASE Україна, економічна свобода – це те, з чим мають справу, насамперед, підприємці: «Ми зібрали найбільш шанованих підприємців високого рівня: представників інвестиційних банків, високотехнологічних компаній, сфери нерухомості, аудиторів з «великої четвірки» і власників інших великих підприємтв. Вони розповіли про свій досвід обмеження економічних свобод з боку держави».

Про один із п’яти показників визначення економічної свободи – розмір держави говорив Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна. Згідно даних останнього дослідження Індексу економічної свободи, за цим показником Україна посідає 74 місце. Спікер наголошував на тому, що українці значно переплачують за послуги держави.

Economic Freedom Forum 2017

Держава в нашій країні коштує занадто дорого. За державні послуги ми платимо як Іспанія і Німеччина, але показник якості надання послуг знаходиться на дуже низькому рівні.

Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна

Окремою темою для обговорення стало питання державних підприємств в Україні – їхня діяльність є абсолютно непрозорою. З 3600 підприємств майже ніхто не зареєструвався в системі e-data, незважаючи на закон, який зобов’язує такі підприємства звітувати про свою діяльність. Окрім цього, велика кількість державних підприємств унеможливлює контроль за їхньою діяльністю з боку державних інституцій.

Economic Freedom Forum 2017
Bendukidze Free Market Center

Володимир Дубровський, старший економіст CASE Україна розкрив проблеми, пов’язані зі ще одним показником економічної свободи країни, який має назву «sound money» («надійні гроші»).

За цим показником Україна посідає 158 місце з 159 можливих. Однією з причин такого стану в Україні, на думку експерта, є висока інфляція у 2014-2015 рр. (у рейтингу використовуються дані 2015 року). Також важливим є факт, що гривня не є надійною. Держава водночас обмежує нам доступ до більш надійних грошей - можливість тримати гроші в іноземній валюті відсутня. Крім того, ті регуляторні обмеження, які вводить уряд для того, щоб змусити населення користуватися гривнею самі по собі «підривають авторитет» національної валюти і надалі послаблюють гривню у довгостроковій перспективі.

«Якщо говорити про девальвацію як найбільш наочний вияв слабкості гривні, то видно, що уряд був причиною найбільш руйнівних криз».

Economic Freedom Forum 2017
Bendukidze Free Market Center

Серед причин, що роблять Україну більш вразливою до «монетарних шоків», експерт виділяє наступні:

1.     Патерналізм і незрілість суспільства.

2.     Переважно сировинний експорт.

3.     Низька довіра до держави.

4.     Концентрація ринків.

Economic Freedom Forum 2017
Bendukidze Free Market Center

«Коли правохоронна система – ключова частина держави, однією з функцій якої є захист прав власності, замість захисту працює на атаку, на напад, на підрив права власності, ми отримуємо постійно функціонуючий цикл»., - Володимир Федорин, директор Bendukidze Free Market Center про феномен «злочинна влада».

У рейтингу надійності роботи правоохоронних органів, одному з індикаторів, який досліджується Інститутом Фрейзера, Україна посідає одне з останніх місць з показником 2,75. Підприємці продовжують зазнавати атаки з боку СБУ, що робить цю структуру фактором відсутності безпеки для українського бізнесу й економіки.

Ще один фактор, що впливає на низький рівень економічної свободи в Україні – це застарілість регулювання ринку праці. «Наш трудовий кодекс фактично народився приблизно в 30-х роках минулого столітя і він не був юридичним документом. Це був такий «маркетинговий документ», який використовувався в інтересах світової експансії ідей комунізму профспілками. Власне, саме тому він і є одним із юридично найгірших документів в Україні з великою кількістю неточностей і абсолютною нерівністю роботодавця і робітника. Ця нерівність призводить до ще більшої незахищеності робітника через страх роботодавця вступати у трудові відносини», - зазначив Денис Бродський, експерт Реанімаційного пакету реформ.                                                                      

Economic Freedom Forum 2017

90% інвестиційних проектів не впроваджуються через недосконалість українського трудового законодавства

Денис Бродський, експерт Реанімаційного пакету реформ

Таким чином, для України залишається багато напрямів підвищення рівня економічної свободи в країні. Проаналізувавши ключові групи показників, найгіршою ситуація є, як вже було зазначено, у доступі до надійних грошей (158 місце з 159) та регулювання праці, кредитування і бізнесу (129 місце). Не набагато кращим є стан вільної міжнародної торгівлі і верховенства права – 116 і 112 місця відповідно. І хоча показник розміру уряду з урахуванням видатків, податків і частки державних підприємств вигляждає дещо кращим у загальному рейтингу (74 місце), Україна все ще має вирішити багато актуальних питань у даному сегменті.

___________________________________________________________

У рамках свого візиту на Форум економічної свободи в Києві до офісу Представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні завітали Паата Шешелідзе і Гіа Жандієрі, грузинські експерти з Нової економічної школи – Грузія. Зустріч на тему «Конституційні гарантії економічної свободи. Досвід Грузії» відбулася за участі партнерів Фонду. Експерти розповіли про успішний досвід реалізації реформ, які стали передумовою 8-го місця для Грузії у новому рейтингу Економічної свободи у світі.

Читайте більше на нашому сайті: