Чи можуть ліберали справитися з викликом популістів?

Відповідь на таке актуальне для майбутнього всієї Європи питання шукали ліберали цього грудня, зібравшись на семінар у Болгарії.
Analysis03.03.2017Любомир Чорній, партія "Сила Людей"
Chornii

Участь у семінарі, що проводився Фондом Фрідріха Науманна за Свободу 15-16 грудня у Софії, взяли представники “молодих” партій, аналітичних центрів та експертів ліберального спрямування з країн Східної та Південно-Східної Європи. “Спусковим гачком” для ініціювання семінару стали неочікувані для багатьох результати президентських виборів у США.

Семінар вікрив регіональний директор Фонду Фрідріха Науманна за Свободу у Східній та Південно-Східній Європі Д-р Райнер Адам. У своїй вступній промові він наголосив на попередніх здобутках лібералів у світі, на нових викликах, які постають перед суспільствами демократичних країн, зокрема європейського та північноамериканського континетів, на загрозі помітного тяжіння “політичного дискурсу” до “політичного популізму”. Райнер Адам також запросив усіх учасників заходу подумати про спільні і унікальні проблеми, які стоять зараз перед молодими демократіями на Балканах та у Східній Європі, обговорити можливі шляхи їх вирішення, зокрема шляхом видкритої суспільної дискусії.

Головним експертом, яка супроводжувала роботу учасників впродовж усього семінару, була досвідчений політтехнолог, колишній керівник брендингової та виборчої кампанії австрійської партіі “НЕОС”, Грейс Парді. Насамперед політичний технолог розповіла про основні складові виборчої стратегії кандидата у президенти США Дональда Трампа, зокрема його позиціонування. За модерації Грейс Парді учасники семінару розібрали систему ключових повідомлень, які були використані на різних етапах кампанії американського міліардера та їх прицілювання. Особливий інтерес викликала дискусія про можливості використання інструментарію із арсеналу популістів для просування ліберальних ідей та рішень.

Окрім обговорення ситуації у США, учасники впродовж заходу говорили про зростання підтримки популістів і у Європі (зокрема, Франції, Угорщині, Сербії та інших інших країнах континенту), виклики, пов’язані з розширенням Європейського Союзу, відкриттям ринків, “еміграційну кризу”.  В основі дискусій була “ліберальна пропозиція” щодо вирішення найбільш актуальних для “старого світу” проблем та механізмів її комунікації із суспільством.

Україну на семінарі представляли Світлана Гриценко (Громадянська позиція) та Любомир Чорній (Сила Людей). Представники України запропонували до обговорення учасниками заходу проблеми, пов’язані із збройним конфліктом на Сході України та свободою зберігання і носіння зброї громадянами, а також виклики збереження економічної незалежності країн регіону у процесах євроінтеграції та глобалізації загалом.

За підсумками заходу можна зробити висновок про те, що ліберальним та іншими політичним силам демократичного спектру потрібно активніше комунікувати із суспільством для просування своїх пропозицій, адже на них лежить відповідальність за майбутнє.