Достовірна інформація – найбільш дієва «зброя» журналіста в умовах конфлікту

23-24 березня 2017, Луцьк | Семінар
Events31.03.2017
AUP
Лащук Катерина, журналіст, ІА "ВолиньPost"

23-24 березня 2017 року в Луцьку, на базі Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки відбувся семінар для журналістів “Світові стандарти журналістики в умовах війни та кризи для журналістів, зокрема з окупованих або прилеглих до них територій”.

Відкриваючи захід, менеджер проекту в Україні та Білорусі Фонду Фрідріха Науманна За Свободу Володимир Олійник розповів учасникам про роботу Фонду в Україні та можливості, які він надає для соціально-активних громадян. «Завданням Фонду Фрідріха Науманна За Свободу є виховання політично активного громадянина» – зазначив він.  

«На жаль, вже третій рік поспіль ми спостерігаємо катастрофічне зниження рівня довіри до мас-медіа країни. За даними Інституту соціології НАН України майже половина населення України не довіряє вітчизняним медіа. Це відбувається через непрофесійну роботу журналістів, в тому числі тих, які висвітлюють конфлікт на сході України. – наголошує президент АУП, професор Валерій Іванов. – Навіть під час гібридної війни, головним обов’язком роботи журналіста є подача тільки достовірної інформації. Мені шкода, що деякі журналісти, нехтуючи професійними стандартами, вважають, що на російську пропаганду треба відповідати контрпропагандою. Вони не розуміють, що така стратегія хибна».

«В українській медіаспільноті відбувається багато дискусій з приводу ролі журналіста на війні. Сенситивним моментом є те, що вона гібридна. Я не виключаю присутності пропаганди під час військового конфлікту. Це необхідне явище, але займатися нею повинна влада, а не журналісти» – таку думку висловив Володимир Мостовий, засновник газети «Дзеркало тижня» у ході семінару. 

AUP

Ян Бейтсон, журналіст американського журналу «Foreign Policy» звернув увагу учасників на те, що дуже важливим є обрання теми та об’єкту матеріалу, але ще важливішим є перевірка джерел інформації. Значну частину семінару спікер дискутував із учасниками з приводу «мови ворожнечі». Експерт навів багато прикладів того, як з цією проблемою борються журналісти за кордоном.

На семінарі, в ході виконання практичних завдань, учасники шукали явні та можливі порушення професійних стандартів на прикладах зі світової практики. Обговорювали юридичні та етичні обмеження для журналіста під час створення матеріалів на тему конфліктів. Особливу увагу приділили соціальним мережам та їхньому впливу на формування суспільної думки. 

У ході спілкування з місцевими учасниками експерти звертали увагу на те, що особливістю даного регіону в контексті тематики семінару є брак балансу думок, наявність «мови ворожнечі» та використання сумнівних джерел інформації.

AUP

Масштабний трирічний спільний проект Академії української преси та Фонду Фрідріха Науманна за Свободу (за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини), спрямований на підвищення рівня кваліфікації українських журналістів.

Захід організований Академією української преси спільно з Фондом Фрідріха Науманна За Свободу, за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.