Філіпп Тер «Європа з 1989 року – історія»

15.09.16, Київ | Презентація
Message19.09.2016
Book Launch of Ukrainian Edition of “Europe since 1989 – a history” by Philipp Ther in Kyiv

Презентація українського видання книги Філіппа Тера «Європа з 1989 року – історія» в Києві

Фонд Фрідріха Науманна за Свободу організував презентацію українського видання книги історика Філіппа Тера «Європа з 1989 року – історія» за участю автора.

Чому саме цієї книги?

Тому що вона описує багатий досвід соціально-економічних перетворень у Східній Європі, а крім того й те, що автор називає «спів-перетворенням» у деяких частинах «старої» Європи.

В основі перетворень в посткомуністичній Східній Європі були великі очікування 1989 року: подвійного переходу – від планової до ринкової економіки та від диктатури до демократії разом з очікуванням нового універсального добробуту як логічного результату.

Жодне з них не справдилося повністю. І розчарування стало живильним середовищем для авторитарних і популістських політиків. Прикладами цього можуть послужити Угорщина і Польща; ще одним – Сполучене Королівство з його Брекзітом, рівно як і підйом політичної партії «Альтернатива для Німеччини», насамперед у східних федеральних землях, але не тільки.

Дискусія про ідеї та оцінку свободи як визначального складового елемента суспільства

Оскільки чітка, фактична інформація має життєво важливе значення для суспільної дискусії, ми вважаємо, що в певний момент часу, коли Україна, нарешті, починає структурні реформи, книга добре підходить для стимулювання дискусії про те, на щó мають бути скеровані реформи.

З численними наведеними фактами, до того ж збагаченими авторським підходом «історичних спостережень учасника», книга дає можливість розглянути й обговорити конкретний досвід трансформації та прогрес, досягнутий в царині найважливіших реформ по кожній країні і кожному конкретному випадку.

Ми, як Фонд ліберальної політики, заохочуємо освіту і віримо в цінність соціального дискурсу. Українським виданням «Історії» Ф.Тера ми прагнемо сприяти основаному на фактах діалогові відповідальних та інформованих громадян, які формують свої власні думки і захищають їхню доречність у публічних дебатах – і не піддаються на популізм.

Ми також хотіли б стимулювати дискусію про те, як розуміти свободу – зведеною до економічної сфери і вільних ринків або в більш широкому сенсі, що лежить в основі класичного лібералізму?

Олена Бетлій (Києво-Могилянська академія) у кількох словах схопила суть дискусії з Сергієм Стельмахом (Київський національний університет ім. Тараса Шевченка) та Філіпом Тером (Віденський університет) за модерування Георгія Касьянова (НАН України): «Особливість України сьогодні полягає в тому, що ми повинні реформуватися заради себе самих».

При цьому Ф.Тер процитував польського реформатора Лєшека Більцеровича: «Я тоді не думав про Європейський Союз».

Ми дякуємо видавництву Лаурус Прес та Інституту ім. Ґете за їхню роботу, підтримку та співфінансування!