«Фінансова еволюція українських партій: реформа чи імітація»

7 квітня 2017, м. Львів | Круглий стіл
Message14.04.2017
EIDOS

“БПП “Солідарність” та “Об’єднання “Самопоміч” стали найбільш доброчесними партіями парламенту згідно з аналізом річних фінансових звітів, який презентували аналітики Центру “Ейдос” під час круглого столу у Львові 7 квітня  «Фінансова еволюція українських партій: реформа чи імітація». У рамках рейтингу оцінювалися такі показники як прозорість, інституційна спроможність та підзвітність.

Підсумкова оцінка рівня доброчесності:

БПП “Солідарність”

84,5%

Об’єднання “Самопоміч”

63,7%

Батьківщина

60,3%

Опозиційний блок

56%

Народний фронт

52%

Радикальна партія Олега Ляшка

38,8%

EIDOS

У результаті оцінки фінансових звітів позапарламентських партій було визначено, що рівень їхньої доброчесності дещо нижчий від партій, представлених у парламенті. Про це під час круглого столу «Рік звітування партіями про фінанси: підсумки та виклики» розповіли аналітики Центру «Ейдос», які проаналізували звіти партій та склали відповідний рейтинг. Лідерами серед них стали «Аграрна партія України», «Демократичний альянс» та «ВО «Свобода». Індекс їхньої доброчесності складає 74%, 72% та 69% відповідно.

Доопрацювання фінансової звітності потребують партії Громадянська позиція, Сила людей та Наш край. Індекс партій у рейтингу склав 50%, 48% та 45% відповідно.

«Запровадження системи партійної звітності фактично впровадило аналог електронного декларування для політичних партій. Суспільство вперше отримало повну інформацію про матеріальний фінансовий стан партій. Якщо раніше звіти складали 1 сторінку, то тепер це більше 200 сторінок. Суспільство у свою чергу отримало можливість працювати над подоланням політичної корупції, проводячи активну роботу з вдосконалення звітів та всієї фінансової діяльності партій.» – заявив голова Центру «Ейдос» Віктор Таран.

У результаті моніторингу аналітики знайшли більше ніж півтисячі порушень. Протидіяти їм можливо лише у разі складання повноцінних протоколів з боку Національного агентства з питань запобігання корупції. “Важливо, щоб ці протоколи складалися як на парламентські, так і не непарламентські партії, а винні притягувалися до відповідальності незалежно від партійної приналежності.”

EIDOS

За даними порталу “Партійна каса” найбільш поширеними порушеннями під час заповнення звітної документації стали:

 • Приховування членських внесків
 • Невідповідність даних у різних розділах фінансового звіту
 • Неоприлюднення або невчасна публікація звітів
 • Приховування реальних витрат партії
 • Отримання партіями коштів з офшорів

Також, як повідомили експерти під час Форуму, за попередній рік партії використали не всі кошти, які їм перерахували із бюджету. Так із 191 млн. грн. вони витратили лише 165 млн. 

Найбільші витрати партії спрямували на виплату заробітної платні, оренду приміщень, закупівлю брендової продукції та рекламу в ЗМІ. Водночас партії майже не витрачали кошти на популяризацію своєї ідеології та навчання активістів партії.

Проаналізувавши звіти експерти Центру “Ейдос” сформулювали ряд загальних рекомендацій усім партіям:

 • удосконалити та покращити функціональність офіційних сайтів партій
 • призначити відповідальних осіб, які могли б контактувати із громадськістю та пояснювати зміст звітів належним чином
 • відповідати на усні та письмові звернення щодо фінансової діяльності партії.

Експертами Центру «Ейдос» було проаналізовано 9 позапарламентських партій з понад 350 зареєстрованих. Варто зауважити, що лише близько 200 із них подають повноцінні фінансові звіти. 9 партій, які проаналізували активісти, було виділено через відповідність мінімум двох індикаторів серед 4 критеріїв:

1. Партія має не менше 1 млн грн. грошового обігу

2. Партія має не менше 100 представників в органах місцевого самоврядування

3. Партія має рейтинг більше 2% за опитуваннями громадської думки

4. Партія брала участь в останніх місцевих виборах

Серед проаналізованих партій «УКРОП», «Демократичний альянс», «Сила людей», «ВО «Свобода», «Аграрна партія України», «За конкретні справи», «Успішна країна», «Громадянська позиція», «Наш край». Повні фінансові звіти цих партій можна переглянути на сайті “Партійна каса”.

Також експерти дослідили найбільші статті витрат партій. У позапарламентських партій вони повністю збігаються із партіями, представленими у Верховній Раді. Топ-3 витрат складають: на пропаганду (лідерами стали ВО “Свобода”, УКРОП, Наш Край), на оренду приміщень (лідери: УКРОП, Аграрна партія, Демократичний альянс), на заробітні плати працівникам (лідери: УКРОП, ВО “Свобода”, Сила людей).

Якщо зважати на кількість працівників, задіяних у розбудові партійної діяльності, то перші місця посідають УКРОП, Демократичний альянс, Успішна країна. Більш детальну інформацію щодо кількості працівників та їхньої заробітної плати можна переглянути на порталі “Партійна каса”.

Втім до звітування партіями про свої фінанси виникає дуже багато зауважень. Під час аналізу активісти Центру та коаліції «Гроші партій під контролем» виявили низку серйозних порушень:

 • Отримання партіями коштів з офшорів (Аграрна партія)
 • Невідповідність даних у різних розділах фінансових звітів (Сила людей)
 • Розмиті формулювання та неточності щодо статей витрат партіями (Наш край, Демократичний альянс)
 • Велика кількість незареєстрованих осередків партій (Успішна країна, За конкретні справи)
 • Приховування реальних витрат партії (Успішна країна)
 • Приховування працівників партії (Демократичний альянс, Наш край, За конкретні справи)

Ці порушення є аналогічними до тих, що мають усі 6 парламентських партій. Це свідчить про низьку інституційну спроможність усієї політичної системи України. І закон про фінансування партій з державного бюджету покликаний виявити системні проблеми та викорінити їх, оздоровивши українську політику.

На основі моніторингу фінансових звітів партій експерти Центру «Ейдос» сформулювали індивідуальні рекомендації, які передали офіційним представникам партій. Представники політичних сил, які були присутні під час круглого столу від імені своїх партій погодилися виконувати рекомендації активістів та запропонували зустрітися за півроку задля подальшої співпраці із громадськістю та вдосконалення фінансових звітів.

Захід було організовано за підтримки Представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні