«Глобальні енергетичні тренди скрізь призму інтересів України»

20 жовтня 2016, Київ | Дискусія
Message04.11.2016
«Глобальні енергетичні тренди скрізь призму інтересів України»

20 жовтня 2016 р. в Києві відбулася фахова дискусія «Глобальні енергетичні тренди скрізь призму інтересів України», організована Центром ім. О.Разумкова. Дискусія відбулася навколо підготовленого експертами Центру глибокого аналітичного дослідження з тією ж назвою.

Видання представив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

У брошурі Центру Разумкова аналізуються головні риси глобального розвитку енергетики та ролі і місця України в цьому процесі. Зокрема, проаналізовано фактичні показники міжнародних енергетичної галузі за окремими секторами. Також розкрито пріоритети та головні напрями енергетичної політики США та ЄС, окреслено основні завдання України на найближчу перспективу в енергетичному секторі через прагнення країни інтегруватися до європейського енергетичного простору.

Студія дає загальний огляд розвитку енергетики в світі. При загальній тенденції зростання енергоспоживання (хоча і з уповільненням у 2015 р.) Україна показала тут найбільше падіння серед усіх країн світу – 15,8%. Але це не наслідок прориву в енергозбереженні, а було спричинено падінням економіки в останні роки – багато підприємств просто були змушені закритися.

В останні 5 років чітко сформувалася тенденція підвищення ролі у світовій енер­гетиці альтернативних джерел енергії та нетрадиційного газу внаслідок  «сланцевої газової революції» у США. 

З кожним роком у міжнародній газовій торгівлі зростає частка СПГ, яка у 2015р. досягла 32%. Зазначена тенденція позитивно впливає на лібералізацію ціноутворення та формування глобального газового ринку.

Загальна конкуренція між усіма експортерами газу в Європі буде тільки зростати, що дозволить Україні мати доступ до природного газу за ринковими цінами.

Що стосується розвитку світової ядерної енергетики, то відповідно до інтегрального аналізу прогнозів авторитетних міжнародних організацій, встановлена потужність АЕС щорічно збільшуватиметься протягом наступних 25 років у середньому до 2,4%. В останні 10 років спостерігається тенденція, коли поступово центр нарощування нових ядерних потужностей зміщується з Європи та США до Китаю та Індії.

Велика увага розвитку ядерної енергетики приділяється в Росії, що дозволило країні за останні 10 років наростити виробництво електроенергії на АЕС на 32%.

Особливу увагу звертає на себе розвиток відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Сьогодні більшість країн світу через кліматичні зміни розвивають ВДЕ. Зі 189 країн світу, які мають кліматичні зобов’язання, 147 – визначили розвиток ВДЕ одним з головних напрямів розвитку енергетики.

Проблематика боротьби зі змінами клімату стала пріоритетною в світі.

Серед країн світу найбільші темпи скорочення парникових газів у 2015р. спостерігалися в Україні – до 195,1 млн. т, або на понад 18%. Проте слід наголосити, цей показник був досягнутий не завдяки екологічним заходам, а переважно через стрімке зменшення рівня ВВП.

Розвиток ринку електромобілів гармонійно узгоджується з вирішенням завдань, що стоять перед людством у ХХІ ст. у сфері боротьби зі зміною клімату та поліпшення екологічної ситуації.

Центром Разумкова та Національним інститутом стратегічних досліджень було розроблено проект Нової енергетичної стратегії України, що врахував базові напрями розвитку світових енергетичних ринків та цілі й механізми енергетичної політики провідних держав.

У  наступному обговоренні, яке проходило під головуванням в.о. голови парламентського комітету у справах паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександра Домбровського, взяли участь:

Михайло ГОНЧАР, Президент Фонду «Стратегія XXI»; 

Олександр ДЯЧУК, старший науковий співробітник економіки та прогнозування НАН України;

Олександр СУХОДОЛЯ, начальник відділу енергетичної та техногенної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень;        

Світлана ГОЛІКОВА, член стратегічної ради Київського інституту енергетичних досліджень, директор ТОВ «ТрансЕнергоКонсалтинг».

Брошура призначена для компетентних структур в парламенті, уряді, інших виконавчих органах, для тих, хто приймає рішення.

Дослідження та презентація були проведені за підтримки Фонду Фрідріха Науманна за Свободу.