Хто та як зможе захистити права побутових споживачів і МСП в енергетиці та ЖКГ?

21 жовтня 2016 | Презентація досліджень
Message27.10.2016
KERI

21 жовтня 2016 р. Київський інститут енергетичних досліджень (KERI) за підтримки Фонду Фрідріха Науманна за Свободу представив дослідження щодо інституту енергетичного омбудсмана.

В обговоренні теми взяли участь народні депутати України з комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, представники НКРЕКП, асоціацій споживачів, інститутів громадянського суспільства, офісу ЄК в Україні, німецький енергетичний омбудсмен, представники «Київенерго», офісу  бізнес-омбудсмена в Україні, фахівці галузі , експерти, ЗМІ.

Доступ до електроенергії в регіонах України часто не є самособою зрозумілим. Як зазначив бізнес-омбудсмен Альґірдас Шемета, він отримує велику кількість скарг на "Обленерго", які фактично використовували свою монопольне становище. Аналогічні скарги стосуються стану водоканалів.

Часто не існує правових шляхів вирішення суперечок, тому що українська судова система ще знаходиться на початку необхідних реформ. З цієї причини також українські експерти виявляють особливий інтерес до інститутів енергетичного омбудсмена в інших країнах.

На вступній панелі виступили: 

Світлана Голікова, Стратегічна Рада KERI;

Ярослав Григорчук, заступник Бізнес-омбудсмен в Україні;

Міріам Koсмель, керівник Фонду Фрідріха Науманна в Україні;

Лев Підлісецький,  голова парламентського підкомітету з питань електроенергетики та транспортування енергії, фракція  "Самопоміч";

Голова підкомітету ВРУ з питань енергозбереження та енергоефективності Олексій Рябчин, фракція партії «Батьківщина».

KERI

На трьох наступних панелях велися дискусії  на теми:

"Європейський досвід в українських умовах"

"Реальність: Хто зацікавлений у захисті споживача?" 

"Перспективи: Як знайти консенсус в створенні системи захисту прав споживачів?"

Основні питання , що обговорювалися :

  • Як створювалися та як працюють інститути енергетичних омбудсменів в зарубіжних країнах та ЄС і чим їх досвід є корисним для України
  • У яких питаннях  побутові споживачі і малий бізнес в енергетиці та житлово-комунальному господарстві найменш захищені 
  • Чи доцільно створювати енергетичного омбудсмена в Україні, які функції він повинен виконувати і які повноваження в нього мають бути
  • Яких ресурсів бракує системі для забезпечення ефективного захисту прав споживачів і малого бізнесу в енергетиці та житлово-комунальному  господарстві
  • Чи ефективна комунікація з питань захисту прав побутових споживачів і малого бізнесу між різними сторонами
KERI

В ході дискусії її учасники , в цілому, підтримали ідею запровадження інституту енергетичного омбудсмена (ЕО) в Україні, а народний депутат Олексій Рябчин зробив заяву про те, що робота над змінами закону про нацрегулятора , включаючи створення енергоомбудсмена в лавах НКРЕКП,  партією «Батьківщина» вже почалася.

Більшість учасників звертала увагу на необхідність подальшого вивчення світового та європейського досвіду , налагодження контактів з енергетичними омбудсменами, співвідношення прав регулятора та омбудсмена та вдосконалення законодавчої бази щодо захисту прав споживачів в енергетиці та ЖКГ. Дискусійним було питання щодо відокремлення ЕО від НКРЕКП та доцільності його регіональних відділень.

Найбільш складним, вважали учасники дискусії, є питання мінімізація впливу політичних сил та бізнес-монополій на ЕО, організація його утворення та фінансування.

ЕО, на думку учасників,  має бути не тільки публічним інститутом для безкоштовного (для населення)вирішення спорів стосовно рахунків, договорів тощо, а ще й стати  потужним  інформаційним та аналітичним центр для побутових споживачів та малих бізнес-споживачів.

Важливо довести чому саме ЕО зможе бути посередником у вирішенні спорів між постачальниками та населенням, які питання він має розглядами, як буде проведена інформаційна робота.