Конституційні гарантії економічної свободи. Досвід Грузії

25 вересня 2017, Київ | Зустріч
Events05.10.2017Тетяна Музичук
Economic Freedom Forum 2017

У понеділок, 25 вересня, в офісі Представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні відбулася зустріч «Конституційні гарантії економічної свободи. Досвід Грузії». На захід завітали партнери Фонду: члени партій «Громадянська позиція», «Сила людей» та представники громадського сектору.

Про досвід Грузії у досягненні високого рівня економічної свободи розповідали грузинські експерти: Гіа Жандієрі, засновник та віце-президент Нової економічної школи – Грузія та Паата Шешелідзе – Президент Нової економічної школи – Грузія. Також гостем зустрічі став Фред Макмехон, дослідник The Fraser Institute та керівник проекту «Економічна свобода у світі».

Володимир Олійник, менеджер проекту ФФН модерував зустріч. Він наголосив, що досвід Грузії є важливим для України, а також попросив експертів допомогти Україні уникнути помилок, які виникли під час проведення реформ у Грузії.

Досвід Грузії у проведенні реформ є не таким легким, як це може здатися на перший погляд. Так, країна пережила енергетичну блокаду, коли «Старший брат» – Російська федерація на два роки повністю відключила електроенергію в залежній від її імпорту Грузії. Проте, правильна урядова політика після «революції троянд», активне залучення громадян до управління державою та лібералізація економіки дозволили державі досягнути тих успіхів, які вона показує сьогодні.

Гіа Жандієрі охарактеризував ключові елементи проведених реформ:

«У Грузії у 2004 році було введено Закон про економічну свободу, згідно якого жодна економічна зміна у державі не може відбутися без референдуму. Уряд може ініціювати підвищення податків терміном на три роки, але через два роки рішення про підвищення скасують, якщо це виявиться неефективним».

«У нашій країні було скасовано Пенсійний та Соціальний Фонди і, відповідно, у нас нема заборгованості по пенсіях, вона дорівнює нулю.

Важливим кроком стало зменшення податків. У нас було близько 30 різних видів податків . На сьогодні їх залишилося 6, що в сумі становить близько 20%. Також, у Грузії майже нема податків на імпорт (ставка податку складає 1,3%)».

Говорячи про актуальну для України тему подолання корупції, Гіа Жандієрі окреслив фактори ефективності реформи у Грузії: «Напевно, найголовніше – народ втомився від корупції. По-друге, значним фактором успіху стала правильна політика М. Саакашвілі, який посадив корупціонерів за грати. І по-третє, саме створення економічних свобод у нашій країні дозволило досягти успіхів у подоланні корупції».

Паата Шешелідзе детальніше охарактеризував та пояснив суть проведених реформ:

«Економічні реформи, проведені у 2004 році, проводилися за аналогією з досвідом успішних країн -  Сінгапуру, Нової Зеландії. Грузія в односторонньому порядку відмінила візові обмеження, в тому числі, при працевлаштуванні на роботу для іноземців. Була проведена приватизація, яка допомогла створити конкурентне середовище на ринку. Проведення реформи поліції дозволило набрати нових чесних людей, що не були заручниками «старої системи».

Сьогодні Грузія знаходиться на 8 місці за рівнем економічних свобод у світі  і намагається продовжувати свою ліберальну політику. Для цього у Законі про економічні свободи від 2011 року було встановлено такі обмеження стосовно діяльності Уряду: уряд не може витратити більше 30% ВВП країни івзяти борг на більше, ніж на 3% ВВП. Загальний борг при цьому не повинен перевищувати 60 % ВВП країни.

Ігор Новосад, член Координаційної ради української ліберальної партії «Громадянська позиція» зацікавився можливостями моделювання ситуації в Україні.

«На жаль, питання проведення реформ наразі для України не на часі. Незабаром повинні відбутися політичні вибори і тому всі зусилля державотворців зосереджені саме на цьому. Єдиний вихід для вас – проведення радикальних реформ. Не потрібно очікувати допомоги від розвинених країн, від ЄС, від МВФ, потрібно розвивати економіку власними силами. У Грузії наразі нема офісу МВФ, він був закритий кілька років тому, оскільки наша країна досягла значних успіхів на міжнародній арені», - зазначив експерт Гіа Жандієрі.

Проблема митних бар’єрів на сьогодні є серйозною перепоною для приходу іноземних інвесторів в Україну. Таке питання також прозвучало в аудиторії, оскільки різке зниження митних бар’єрів може призвести до переповнення українського ринку іноземних товарами і, відповідно, в таких умовах український виробник не зможе залишатися конкурентоспроможним.

«Не плутайте поняття «виробника» та «монополіста». Зниження мита не стане причиною переповнення ринку. Де ви бачили дешеві європейські товари? Навпаки, прихід до України іноземних виробників стане причиною створення дієздатного конкурентного середовища на ринку», - прокоментував Паата Шешелідзе.