Майбутнє комунальних підприємств в Україні обговорили на Форумі МВМП

9-11 червня 2017, Тернопіль | Форум
Events19.06.2017
12 Forum

Комунальні підприємства України як явище, успішні та неуспішні кейси, пошук рішень – теми обговорень XII Форуму Мережі Вільних Місцевих Політиків у Тернополі. Організатор Форуму  – Центр Громадянських Ініціатив за підтримки Фонду Фрідріха Науманна за Свободу.

Учасники дійшли згоди, що діяльність комунальних підприємств — загальнодержавна проблема. Зазвичай, КП — це збиткові підприємства з застарілими технологіями, низькою якістю послуг, роздутим штатом. Часто такі підприємства пов’язані з корупційними схемами і працюють в тіні. Їх діяльність не є прозорою та потребує постійних дотацій з бюджету. Це явище породило метафору «заробіток на збитках».

На переконання спікера Форуму — заступника Тернопільського міського голови з питань інфраструктури та одного з найкращих сіті-менеджерів України Владислава Стемковського, комунальні підприємства — це архаїзм, який необхідно заміняти конкурентним бізнесом. Він пояснив, що для надання якісних послуг у сфері ЖКГ потрібен індивідуальний підхід, об’єктивна ціна чи вартість, але об’єктивна ціна не можлива без конкуренції, а конкуренція — без вільного ринку. Відповідаючи на усталену думку, що комунальні підприємства дають змогу громаді впливати на її діяльність, Владислав Стемковський запевнив, що це ілюзія. «Ви будете контролювати не прибутки, а збитки цих КП», — пояснив спікер.

Відтак, заступник голови Тернопільського міського голови розповів, що у Тернополі не має жодного комунального за формою власності підприємства, яке обслуговує житловий фонд, адже обслуговування та експлуатація житлових будівель — абсолютно конкурентна сфера бізнесу. Також Владислав Стемковський зупинився на питанні утримання житлового фонду і наголосив, що тут важливішим є безпека експлуатації, ніж комфорт. Звернув увагу доповідач і на рівень сприйняття проблеми громадянами, який часто є емоційним та непрофесійним, а тому стримує зміни.

Учасники Форуму наводили різні приклади функціонування КП у своїх містах. До прикладу, у Новому Роздолі є приватизованим комунальне ТЕЦ, послуги населенню надаються, але разом з тим, приватники мають додатковий політичний вплив на депутатів. У Жовкві є успішний приклад діяльності КП «Теплокомуненерго», що модернізувало систему. Мер міста Тростянець Юрій Бова переконаний, що роздавати комунального майна треба якнайменше, у місті приватизований ринок і він став прибутковим. Експерти переконані, Тростянцю це вдалось лише тому, що сам мер – ефективний менеджер.

Максимальна приватизація комунальних підприємств, запровадження ринкових умов, лібералізм за правилами – висновки панельної дискусії «Перспективи комунальних підприємств в українських громадах», що завершила Форум.

За словами експерта Інституту політичної освіти Олександра Солонтая, комунальна політика – це політика, бо визначає власність, відносини між владою та громадою. Комунізм передбачав створення великих комунальних підприємств та патерналізм, лібералізм, якого прагнуть українці, передбачає самоорганізацію, партисипацію та відповідальність на основі власної кишені. Відтак, 80% комунальних підприємств України мають бути проданими, бо ніякої соціальної функції вони не виконують. Спікер наголосив, що історичні зміни стались, відтак і у комунальні, і у державні підприємства має прийти приватний капітал, для комунальних підприємств монополістів треба створювати наглядові ради і працювати фахівці у них повинні за гроші.

На Форумі обговорювали питання важливості децентралізації утворення тарифів, переходу на адресне субсидування, ефективне функціонування наглядових рад. Універсального рішення, як виявилось, не існує. Відтак, учасники Форуму розробляють резолюцію з чіткими рекомендаціями для органів влади аби сприяти вдосконаленню ринку інфраструктури міст в Україні.