Молодь як повноцінний партнер: Розвиток Донеччини за участі молоді | fnst.org

Молодь як повноцінний партнер: Розвиток Донеччини за участі молоді

22-24 березня 2019, м. Слов'янськ | Форум
Events28.03.2019Анна Сагало, менеджерка з комунікацій Представництва "Фонду Фрідріха Науманна за Свободу" в Україні
Розвиток Донеччини за участі молоді

З 22 по 24 березня 2019 року у Слов’янську відбувся Перший регіональний форум “Розвиток Донеччини за участі молоді”, організований представниками ГО “Молодь Сходу України” спільно з Представництвом “Фонду Фрідріха Науманна за Свободу” в Україні. Молоді люди вивчали сучасні проблеми молоді Слов’янська й регіону, дізналися про інноваційні форми молодіжної участі та інструменти комунікації з владою. Результатом обговорень стали рекомендації до Стратегії молодіжної політики у Донецькій області.

Як молодим людям сьогодні ефективно впроваджувати зміни у своїх громадах?

Координаторка програми “Молодіжний працівник” (ПРООН) Анна Острікова зазначила, що секрет успішного залучення молоді до громадських процесів полягає у трьох елементах: виклиці, здатності та приналежності. Для молодіжних заходів або для створення молодіжних центрів необхідно перш за все кинути виклик молоді: “Чи цікаво вам брати участь у такому заході?”, “Чи хочете ви молодіжний центр? Чи саме такий?” та подібні. Завдяки успішним прикладам можна переконати молодь у тому, що їхні рішення дійсно мають здатність щось змінити. А принцип приналежності у організації молодіжної роботи дозволяє молодій людині відчувати себе частиною чогось важливого.

Розвиток Донеччини за участі молоді

Молодь - не проблема, а повноцінний партнер, який потребує поваги і думка якого має бути почутою. Необхідно створювати комфортні умови для роботи з молодіжними організаціями, а не сприймати їх як групу, що потребує захисту або допомоги, або ж у ролі жертви чи як об’єкт втручання дорослих. Розповсюдженою і одночасно хибною є думка, що лише дорослим відомо, що краще для молодих людей.

Анна Острікова, координаторка програми “Молодіжний працівник” (ПРООН)

Спікерка також відмітила, що напротивагу традиційним формам уже з’явилися інноваційні форми участі молоді, серед яких за даними європейських досліджень виділяють: співуправління, спільне вироблення політик, цифрову участь, деліберативну участь та концепцію “просторів участі” — обговорення малими групами розглядаються як більш інноваційні форми участі молоді.

Учасники підтвердили, що дійсно ефективними є так звані “ситуативні” форми, коли обговорення відбувається у малих групах і з вузькою тематикою. Але молодіжні ради в Україні все ще не втрачають своєї актуальності у масштабах ОТГ чи області.

Молодіжна політика починається зі спільної дії молоді і влади

«Актуальність розробки стратегії молодіжної політики Донецької області підтверджується національними орієнтирами в напрямку розробки стратегії до 2030 року. У стратегії серед векторів молодіжної політики визначені культурна дипломатія, інклюзія та права людини, участь молоді в процесі прийняття рішень та інші.» - наголосила Альна Попова, член ради Громадської спілки «Національна молодіжна рада України».

Спікерка підкреслила, що для стратегічних напрацювань необхідним є визначення основних напрямків, а лише потім виокремлення точкових заходів та проектів, що можуть бути впроваджені при спільній взаємодії молодіжних організацій органів самоврядування.

Складнощі комунікації: Молодь vs місцева влада

Депутатка Слов’янської міської ради Ольга Алтуніна обговорила з учасниками Форуму інструменти комунікації в громаді і навела приклади вдалої і невдалої комунікації із власного досвіду, окремою темою була реакція на критику у соціальних мережах: "Наразі створення молодіжної ради, подання  петицій, запитів, проведення громадських слухань та утворення інших консультативних органів, таких як наглядові ради є набагато дієвішими каналами комунікації з місцевою владою для молоді. Принаймні так інформація потрапить на розгляд у органи влади."

Спікерка наголосила, що при використанні інструментів комунікації важливо розуміти обсяг та межі повноважень міської ради, аби запит не лише потрапив до виконавчих органів, а і був виконаним. Серед цільових аудиторій, з якими важливо регулярно комунікувати молодіжним громадським організаціям окрім органів влади спікерка виокремила ЗМІ, органи самоорганізації населення, представники бізнесу, члени громади, інші громадські організації та міжнародні донори.

Розвиток Донеччини за участі молоді

Спільна мета молоді та влади - це сильна громада, але проблема в тому, що органи місцевого самоврядування не бажають налагоджувати комунікацію з громадянами або ж роблять це обережно. Зі свого боку, громадяни зазвичай байдужі щодо розвитку громади, і проявляють активність тільки щодо вирішення своїх особистих проблем. Тому завданням активної частини громади є спонукання влади до діалогу та просвітництво серед жителів відповідного міста, села або об'єднаної територіальної громади.”

Ольга Алтуніна, депутатка Слов’янської міської ради
Форум “Розвиток Донеччини за участі молоді”, Слов'янськ | 22-24 березня 2019FNF Ukraine and Belarus

Проблеми молоді Донецької області сьогодні - результати польового дослідження та рекомендації

Учасники форуму “Розвиток Донеччини за участі молоді” провели опитування жителів міста  Слов’янськ щодо можливостей дозвілля, потреб міста та проблем, з якими стикається молодь. Це опитування разом із дослідженням Молодіжної Ради Донеччини стали основою розробки рекомендацій до Стратегії молодіжної політики в Донецькій області.

За результатами опитування молоді Донецької області актуальними для молоді проблемами є: працевлаштування (57,9%), відсутність можливостей для самореалізації (47,1%), матеріальні складнощі (36,5%), організація дозвілля (33%), фінансова підтримка молодіжних ініціатив (31,8%). Деталі за посиланням:

Нижче представлені деякі рекомендації з вирішення проблем молоді у регіоні:

Молодіжна робота та волонтерство

Відповідно до результатів опитування, 83,8% молоді готові долучитися до вже існуючих ініціатив, 74,8% знають про діяльність громадських організацій, що спрямована на підтримку молодіжних ініціатив, а 64% молоді готові особисто взяти участь у організації громадських ініціатив у житті свого міста.

Для вирішення проблем і збільшення зацікавленості молоді у цій сфері учасники Форуму запропонували зараховувати волонтерство як практику або стажування під час навчання в закладах вищої освіти та ввести паспорт волонтера, що надає певні бонуси (наприклад, додає студенту бали до сесії або надає знижки в кафе). Також на думку учасників, необхідно проводити інформативно-освітні заходи з приводу волонтерства та молодіжної роботи, впровадити державну програму та створити мережу волонтерів.

Участь молоді в процесі прийняття рішень

93,6% опитуваних вважають, що молодь має активно брати участь в процесі прийняття  рішень на рівні міста, громади, регіону, а 79% готові долучитися до роботи молодіжних рад міста і громади. 54,5% вважають, що влада готова до партнерства у вирішенні проблем молоді.

Серед рекомендацій, що розробили учасники для залучення молоді до прийняття рішень:

1. Обмін досвідом у реалізації проектів, зустрічі молоді з чиновниками, депутатами, регіональні форуми, стажування в органах місцевого самоврядування.

2. Інформування молоді про моделі прийняття рішень у молодіжних центрах, молодіжних радах, молодіжних громадських організаціях та навчальних закладах.

3. Моніторинг проблем молоді в регіоні на регулярних засадах та публічний звіт.

Доступ до інформації

Учасники запропонували розробити один загальний сайт, мобільний додаток, канал або чат-бот у соціальних мережах для інформування про можливості для молоді в Донецькій області. Також на думку учасників форуму, для інформування молоді необхідно встановити інформаційно-комунікаційні бокси в місцях громадського користування і створити соціальну реклама молодіжної політики та молодіжних подій.

Усі ці та інші рекомендації до Стратегії молодіжної політики Донецької області будуть деталізовані представниками ГО «Молодь Сходу України» та використані у подальшій комунікації з представниками органів влади.

Керівниця проекту, заступниця голови ГО «Молодь Сходу України» Оксана Ступак зазначила, що у межах співпраці на 2019 рік із Представництвом «Фонду Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні заплановані ще два регіональних Форуми для молоді Донецького регіону, що будуть спрямовані на підтримку молодіжних ініціатив та перспектив молодіжної роботи.

Anna Sahalo

Анна Сагало

Менеджерка з комунікацій Представництва "Фонду Фрідріха Науманна за Свободу" в Україні