«Нічого для нас без нас»: на Літній школі самоврядування вчились партисипації

13 – 18 серпня 2017, Тростянець| Літня Школа Самоврядування: Схід
Events21.08.2017
Cehrin

«Нічого для нас без нас» – неформальне гасло, під яким пройшла Літня школа самоврядування: Схід. Більше 20-ти представників громадських організацій та депутатів зі східних областей України говорили про можливості та виклики партисипації, нові технології та нові ідеї у співпраці влади та громади, постійну роботу над собою, пошук порозуміння та націлення на результативні діалоги.

«Партисипація – вимога часу, – наголосив директор освітніх програм ЦеГрІн Олег Конотопцев, – Влада змушена спільно з громадою розробляти та ухвалювати рішення, аби мати підтримку населення і своїх рішень. Втім чимало процесів ще необхідно законодавчо впорядкувати».

«Співпраця з громадськістю – це найголовніше, що потрібен робити міський голова, - поділився міський голова м. Тростянець Юрій Бова. – Якщо обговорювати та приймати рішення з громадою – громада починає підтримувати дії міського голови, бо є розуміння чому робиться так, а не по іншому».

На переконання експерта Інституту політичної освіти Олександра Солонтая, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" з 1997 року враховує усе, що на сьогодні потрібно. Відтак, він розповів про те, що рада і виконком - це колективні органи, які можуть включити достатню кількість представників громадськості у свої комісії і тим самим разом ухвалювати рішення, а не залучати громадськість лише на погоджувальному етапі. Окремо він роз’яснив, що громадська діяльність передбачає вирішення поточних проблем людей, а політична – боротьбу за владу. Відтак, важливо це розуміти і розмежовувати.

Директор освітніх програм ЦеГрІн Олег Конотопцев також показав як розрізняти справжні та псевдогромадські організації в Україні. Останні, імітуючи захист громадських інтересів, працюють на користь певної інституції чи керівника організації. Олег Конотопцев аргументував шкоду від діяльності таких псевдо громадських організацій та показав як можна їх виявити: визначити засновників НУО, з'ясувати джерела фінансування, а також промоніторити суспільну активність НУО.

Про іноваційні можливості е-демократії розповів Сергій Карелін, експерт Програми EGAP«Майбутнє уже наступило, і завдання громади та влади - вивчення нових інструментів та проведення активної роз’яснювальної роботи, аби сучасними можливостями могли користуватись усі бажаючі.» Зокрема, експерт запевнив, що за 5 років ID паспорти будуть у всіх українців, а найперспективнішим ідентифікатором буде Mobile ID.

Про впровадження інноваційних інструментів демократії на Полтавщині розповів голова обласної ради Олександр Біленький. Вже нині в області працює конкурс територіальних громад, впроваджений електронний документообіг, на платформі Prozorro здійснюється продаж комунального майна. Полтавська обласна рада першою запровадила Бюджет участі на рівні області.

Про петицію як новий метод комунікації, розповіла громадська активістка, директорка з комунікацій ЦеГрІн Наталія Кузьма. Спікер поділилась власним досвідом згуртування та підігрівання теми за допомогою петиції, а також про баги платформи e-dem і страхи людей голосувати через Bank-ID. «Для когось е-демократія - це усунення людського фактору, а для когось - новий метод спілкування та націлення на пошук нових рішень.», - резюмувала Наталія Кузьма.

Важливим етапом Школи стала практика застосування інструментів е-демократії через вправи та ділову гру.

«Гра вкотре показала наскільки у нашому суспільстві люди налаштовані на боротьбу, а варто перезавантажитись на конструктивний діалог.», -  підсумував результат практичних вправ голова правління ЦеГрІн Віталій Загайний.

За словами учасників, Школа розширила можливості для подальшої роботи в своїх громадах на місцях. «Спікери Школи надихають, навчання дає змогу вийти з потоку справ та розірвати шаблони мислення, спілкування з однодумцями дарує позитивні емоції та нові ідеї.», - поділилася враженнями учасниця, представниця Полтавської обласної ради Анна Шавиро.

Організатор Літньої школи самоврядування - ГО «Центр громадянських ініціатив» за підтримки Представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні.