Нові можливості місцевого самоврядування в Україні у 2018 році | fnst.org

Нові можливості місцевого самоврядування в Україні у 2018 році

16-17 лютого 2018 | Семінар
Events28.02.2018
ЦеГрІн

Представники місцевого самоврядування 16 та 17 лютого зустрілися в Жовкві на семінарі «Практичні аспекти місцевого самоврядування: ефективне використання можливостей та ресурсів». Це щорічний семінар, який у різних містах України організовують Центр громадських ініціатив (ЦеГрІн) спільно з Представництвом Фонду Фрідріха Науманна в Україні.

«Чому для проведення восьмого семінару ми обрали місто Жовква? Бо Жовква -  це місто ділового туризму, де є відповідний сервіс і позитивно налаштовані до змін службовці місцевого самоврядування.» - зазначив співорганізатор семінару, голова громадської організації ЦеГрІн Віталій Загайний.

Семінар відкривала панельна дискусія «Нові можливості місцевого самоврядування». Кожен зі спікерів називав основні на його думку завдання для реформи децентралізації в Україні. «У очах українців сільський, міський голова - це босий, голий, але дуже ефективно працюючий чиновник. Так не буває.» - вважає Олександр Корінний, голова Асоціації ОТГ.  Спікер закликав  створювати об’єднані громади, доки в країні цей процес ще відбувається добровільно:

ЦеГрІн

Децентралізація - це не кошти чи землі, навіть не кількість сіл, котрі об’єдналися. Це відповідальність і люди які здатні бути відповідальними.

Олександр Корінний, голова Асоціації ОТГ України

Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ (ЦППР) стверджує, що треба конкретно визначити майбутнє районів, враховуючи, що громад стає все більше. Вже відбулися слухання цього питання в парламенті, але поки що експерти все ж  сперечаються  аж про чотири варіанти рішення - через це процес дуже затягнувся.

Повний запис дискусії доступний за посиланням:

Запис панельної дискусії «Нові можливості місцевого самоврядування в Україні»

Після панельної дискусії учасники взяли участь у обговоренні ресурсів і можливостей місцевого самоврядування. Перша сесія включала визначення правових аспектів ефективного управління житловою нерухомістю на рівні територіальної громади (Секція 1) та поради щодо правильної організації роботи по залученню позабюджетних коштів (Секція 2).  

Юрист Андрій Бурий наголосив, що дотримання права власності у Львівській області більш розвинуте й спостерігається висока активність населення. Експерт рекомендував мешканцям організувати ініціативну групу в кожному будинку. На думку спікера, ринок управителів у місті Львів активно розвивається і цю практику необхідно передавати в інші міста.

ЦеГрІн

Як правильно організувати роботу по залученню позабюджетних коштів, на прикладі конкурсу проектів Львівської обласної ради, розповідав обласний депутат  Іван Собко: «Як відомо, цього року на конкурс проектів місцевого розвитку надійшло 2776 пропозицій, з них 2058 зареєстрували і допустили до конкурсної ради. Фактично, в кожному населеному пункті Львівщини реалізовують проекти. Є громади що подали один проект, а, наприклад, у місті Дрогобич цього року подали 94 пропозиції, у місті Борислав - 42. Ми доклали зусиль, щоб експерти, які присутні в комісії конкурсу побачили тих, хто готовий брати на себе відповідальність.»

ЦеГрІн

Під час другої сесії заступник міського голови Тернополя Владислав Стемковський ділився думками про те, як має відбуватися управління об’єктами інженерної інфраструктури в місті майбутнього і чому ці практики важко втілити в нинішніх реаліях українських міст. Спікер вважає, що треба залучати бізнес до обслуговування житлової інфраструктури. «У Польщі ОСББ - це кооперативи, в Україні – громадські об’єднання. Ось і маємо розбіжності в підходах  до  організації житлового господарства. Об’єднання співвласників отримує членські внески, а не плату за послуги. Це інститут співвласників, а не підприємство виконавець, як зараз намагаються трактувати.  Потрібна  конкретна концепція розвитку сфери ЖКГ, професійного обслуговування багатоквартирних житлових будинків».

ЦеГрІн

Формують місто не дороги і мости, а люди - це основна ідея  планування роботи місцевої влади.

Владислав Стемковський, заступник міського голови Тернополя

Анна Шавиро, радник голови Полтавської міської ради на прикладі Полтави показала можливості організації міжмуніципального співробітництва в інтересах громади.

На семінарі учасники - депутати сільських і міських рад, громадські діячі з різних областей України разом з фаховими спікерами зазирнули в майбутнє децентралізації: обговорювали причини, що сповільнюють реформи, ділилися думками про виборче законодавство, проблеми з створенням громад довкола міст. Конкретні ідеї у вигляді чотирьох нормативних документів після практичного опрацювання у «Майстерні  самоврядування» передали Жовківській міській раді для подальшого впровадження.  

Наступний, уже дев’ятий семінар «Практичні аспекти місцевого самоврядування: ефективне використання можливостей та ресурсів» відбудеться у 2019 році.

ЦеГрІн