Ольга Гончар про семінар "Liberals, Property and Environment" | fnst.org

Ольга Гончар про семінар "Liberals, Property and Environment"

8-20 квітня 2018 | Гуммерсбах, Німеччина
Training08.06.2018Ольга Гончар, депутатка Саксаганської районної у місті Кривий Ріг ради від партії «Сила Людей», журналістка, громадська діячка
IAF

Насамперед, щиро дякую Фонду Фрідріха Науманна за Свободу за можливість взяти участь у навчальному семінарі! У моєму серці назавжди залишаться чудовим спогадом ці 12 днів у добірному міжнародному інтелектуально-емоційному товаристві!

Учасниками семінару були 24 представники 18 країн світу. Цей досвід спілкування приніс не лише велику насолоду, а й нові міжнародні контакти, які я планую використовувати у своїй політичній та громадській діяльності.

Про семінар я маю лише найзахопленіші відгуки. Перш за все, схиляю голову перед нашими тренерами – прекрасними викладачами Еммануелем Мартіном і Свеном Герстом. Їхні глибокі знання, відкритість до дискусій, невимушена манера спілкування, прекрасна взаємодія і різноманітні форми занять забезпечили ефективний і активний навчальний процес. Осторонь не залишався фактично жоден учасник семінару, всі були тією чи іншою мірою долучені та змогли проявити себе, отримати глибокі знання і розповісти про досвід своєї країни.

Після прибуття до Гуммерсбаху, 8 квітня, нас гостинно привітала директор Міжнародної Академії Лідерства Беттіна Солінгер. Ми познайомилися з тренерами, асистентами та з усіма учасниками, а потім під час логістичного квесту освоїлися в прекрасній будівлі Академії. Ми отримали завдання скласти візуальну презентацію самих себе, і наступні кілька днів знайомилися за допомогою цих самопрезентацій.

9 квітня на лекціях і практичних заняттях ми говорили про концепцію власності, власність приватну і публічну, обміркували різницю між загальним і власним, визначалися зі співвідношенням власності та ліберальної свободи, моралі, права. Також ми розбиралися з теоріями, які критикують власність – із комунітаризмом, георгізмом, фемінізмом і анархізмом.

IAF

10 квітня Еммануель Мартін зробив нам презентацію про власність, стимули та економіку, а після практичної роботи в групах ми обговорили сучасні екологічні трагедії: перевиробництво, зміну клімату, вирубку лісів, забруднення, експлуатацію ресурсів тощо. Свен Герст ознайомив нас із основними протиставленнями ліберальних течій корнікопіанства та мальтузіанства у поглядах на довкілля. Увечері ми брали участь у ліберальній вікторині.

Із професором Лондонської Королівської Школи Економіки Марком Пеннінгтоном ми поспілкувалися 11 квітня через скайп-зв’язок. Перед тим ми послухали його лекцію «Ринки, власність і знання: ліберальний енвайроменталізм», і всі запитання, які виникли під час перегляду, поставили скайпом. Професор люб’язно відповів на всі наші запитання, я вдячна за можливість поспілкуватися з таким прогресивним мислителем. У другій половині дня в Кельні ми спілкувалися з д-м Бенджаміном Тішером про німецьку енергетику. Було цікаво дізнатися, що питома вага сонячної енергії сьогодні в Німеччині становить близько 5%, а її потенціал – до 20%. Думаю, для України такий прогноз був би дуже оптимістичним.

12 квітня Свен Герст говорив із нами про трагедію ресурсів загального користування: керування ними, верховенство права, причини кліматичних змін і про майбутнє людства. На практичних заняттях ми готували презентації про різні аспекти цих проблем. А 13 квітня працювали над глибинною екологією, дебатували про екологізм на противагу антропологізму, сперечалися про права тварин.

IAF

З 14 квітня почалася наша серія практичних екскурсій: ми відвідали сирну ферму Ремекер у Нідерландах. Її власник докладно розповів нам про всі етапи обробки грунтів, вирощування корів і виготовлення сирів. Його розповідь – зразок того «локального знання», яке, на думку ліберальних мислителів, має бути рушієм економічного розвитку, адже саме таке, дуже практичне і дуже географічно прив’язане знання враховує всі потреби місцевості на противагу централізованому керуванню. Після відвідання сирної ферми ми провели теплий вечір у маленькому затишному німецькому містечку Клеве.

Переваги приватної власності перед державною (за умови верховенства права) ми оцінили в Національному парку Нідерландів, De Hoge Veluwe National Park, 15 квітня. Кількагодинні відвідини парку, екскурсія на велосипедах і пішки, огляд експозиції музею – усе це переконало: приватна компанія, що опікується парком, має винятково ефективний менеджмент. На власні очі в цьому щодня переконується від 5 до 10 тисяч відвідувачів парку.

16 квітня у Маастріхті (Нідерланди) з нами поспілкувався професор права Майкл Форе. Його професійний погляд на ліберальні цінності отримав чи не найбільше схвальних відгуків від учасників семінару. А сам Маастріхт вразив голландською архітектурою, річковими пейзажами і сучасними зручностями старовинного європейського міста.

У чудовому німецькому Аахені того дня ми зустрілися на панельній дискусії з представниками муніципалітету, а 17 квітня - із депутаткою міськради Амстердаму від ліберальної партії Мар’їн Босман. Вона розповіла про свою діяльність щодо захисту довкілля, зокрема, про амстердамський досвід сортування сміття та поводження з відходами. Після цього під час візиту на завод електромобілів ми були здивовані унікальним прикладом співпраці між університетом і приватним підприємством. Підприємство, розташоване на території університетського кампусу, орендує у університету обладнання і виготовляє конкурентоздатні економічні якісні автомобілі. Це не лише успішне комерційне підприємство, а й прекрасна база для студентської практики.

18 квітня уже в Гуммерсбаху ми зі Свеном Герстом і Еммануелем Мартіном говорили про управління і порівняльний інституційний аналіз, зокрема, про командування і контроль, ринки, норми, центральне і поліцентричне управління. Ми практично попрацювали над обмеженням регулювань, обговорили переваги публічного вибору й сутність проблеми знань. Також ми розглянули концепцію екологічного підприємництва: плюси, мінуси, підводні камені.

IAF

Про те, як виглядає ліберальний енвайроменталізм ми спілкувалися 19 квітня вранці. А ввечері, після рефлексій у класі та за столом прощальної вечері, ми почули теплі слова директорки Міжнародної Академії Лідерства Беттіни Солінгер. Вона висловила надію, що ми знайдемо практичне застосування отриманим в Академії знанням, і висловила загальне захоплення нашою активною і строкатою, але згуртованою групою. Після вручення дипломів, фото і пам’ятних подарунків учасникам, лекторам і асистентам, пані Беттіна отримала подарунки від української делегації – прапор України та магніт із видом Кривого Рогу. Такі самі магніти отримали всі присутні – сподіваюся, ці приємні дрібнички нагадуватимуть їм про засадничі речі, про які ми говорили протягом цих незабутніх 12 днів в Академії імені Теодора Гойсса в Гуммерсбаху і які кожен має застосовувати у своїй політичній та громадській діяльності.