Практичні аспекти місцевого самоврядування – 2017:технології на службі в громади

16-17 лютого 2017, м. Ірпінь | Семінар
Message23.02.2017
CeHrIn

16-17 лютого 2017 року в м. Ірпінь відбувся сьомий щорічний семінар «Практичні аспекти місцевого самоврядування – 2017: технології на службі в громади», організований  Центром Громадянських Ініціатив - ЦеГрІн за підтримки Представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні.

2017 стане роком реалізації проривних проектів електронного урядування

Вже до кінця цього року будь-яку державну послугу можна буде отримати в режимі онлайн. Саме про такі плани Державного агентства з питань електронного урядування України розповів Сергій Антоненко, член громадської ради при агентстві. Революційним ноу-хау 2017 року може стати впровадження технологій мобільної ідентифікації. За допомогою цієї технології громадяни зможуть отримати будь-яку державну послугу в режимі онлайн, не контактуючи з держустановами. Крім того, мобільний ідентифікатор незабаром можна буде використовувати під час отримання медичних послуг і сервісів, освітніх і так далі.

Окрім цього, Агентство працює над запровадженням єдиного державного веб-порталу відкритих даних, на якому уже зареєстровано понад 1 тис. органів влади та оприлюднено понад 10 тис. наборів даних. Відкриті дані, за словами Сергія Антоненка, допоможуть бажаючим краще розуміти роботу державних структур та є базою для генерування нових ідей і створення стартапів.

Також, у планах Агентства інтегрувати електронні послуги до єдиного державного порталу адміністративних послуг.

«Оперативність та якість роботи, мінімізація контакту з чиновниками, а, відтак, і унеможливлення хабарництва – ось невеликий перелік того, що отримують українці від впровадження електронного урядування», - пояснив Сергій Антоненко. – «Такі інциденти, як підробка підпису чи втрата документів стануть не можливими». Тому експерт наголосив, що е-урядування – це ключ до реформи в Україні, хоча, у певних випадках, онлайн послуги не замінять спілкування.    

Сьогодні Агентство має чимало викликів з інтеграцією різних програм та систем, у яких працюють численні органи влади в країні. Необхідним є і розвиток законодавчої бази та поширення знань про електронне врядування.

Платформа «Відкрите місто», сервіс петицій та бюджет участі – популярні інструменти  електронної демократії в Україні

Про силу електронної демократії, різноманітність її інструментів та популярність серед українців – тема виступу виконавчого директора «Асоціації відкритих міст» Михайла Находа.

Експерт нагадав присутнім, що мета впровадження е-демократії полягає у забезпеченні відкритості діяльності органів влади. За словами фахівця, ця відкритість – не лише вимога часу і не просто нова форма робота, вона дисциплінує і владу і громаду. Люди мають змогу долучатись до управління, а посадовці – отримали новий канал комунікації з громадою та можливість продемонструвати свою відкритість. Окрім цього, робота інструментів е-демократії підвищує довіру до місцевої влади, дозволяє працювати з людьми онлайн через гаджети, це, також, позитивний сигнал для інвесторів.

Раніше відкритість влади забезпечували прийом громадян, місцеві газети, трансляція сесій чи засідань, щорічне звітування, робота гарячої лінії. Розвиток інформаційно-комунікаційних технологій дозволив створити ряд новаційний інструментів.

За інформацією Михайла Находа, на сьогодні в Україні популярними інструментами е-демократії є Петиції до ВРУ та Президента, Портал відкритих даних ВРУ, Єдиний державний веб-портал відкритих даних, Портал публічних закупівель ProZorro, Офіційний портал публічних фінансів України E-data, Відкрита база даних помічників народних депутатів України «Посіпаки».

Новаційними електронними формами відкритості стали веб-камери у службових кабінетах з онлайн-трансляцією, електронні черги, електронна приймальня міського голови та депутатів, розсилка офіційної інформації з сайту міської ради, системи моніторингу руху громадського транспорту, конкурси громадських ініціатив та бюджет участі.

Михайло Наход розповів про найцікавіші регіональні ініціативи - KyivSmartСity (Київ, 13 проектів на 1-ій платформі), ЦНАП з онлайн-підтримкою («Прозорий» офіс у Вінниці та ін.), Вуличне відеоспостереження (Тернопіль, Вінниця, ін.), Контактні центри або Єдині центри звернень громадян (Львів, Одеса, Кіровоград та інші), Онлайн-платформа “Відкрите місто” (46 міст), Платформа “Розумне місто” (61 місто), Платформи місцевих е-петиції (понад 127 ОМС), Платформи громадських ініціатив (Івано-Франківський).

Втім, Україна лише розвиває цей напрям. У світі інструменти е-демократії дозволяють проводити вибори, референдуми, опитування, консультації, впроваджувати ініціативи і навіть чинити правосуддя.

Новинки електронного декларування 2017

Про зміни в електронному декларуванні майна та статків, про реальний вплив декларування на попередження корупції  - тема презентації директора навчальних програм ГО «Центр громадянських ініціатив» Олега Конотопцева. 

Олег Конотопцев поінформував, у 2017 році передбачено вільний доступ до всіх декларацій (до їхньої відкритої частини) на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК); централізований облік та зберігання декларацій в Єдиному державному реєстрі, який веде НАЗК; можливість подання виправленої декларації за ініціативою декларанта (один раз, упродовж 7 днів), моніторинг способу життя та повідомлення про суттєві зміни в майновому стані. Останнє нововведення подається, якщо декларант отримав дохід або придбав майно на суму більше 50 прожиткових мінімумів, які встановлені на 1 січня відповідного року. Тобто, у 2017 році це зміни на суму більше 80.000 гривень.

Після 2014 року декларація заповнюється та подається лише в електронній формі через веб-сайт НАЗК, повну перевірку декларацій проводить НАЗК, а не податкові органи, як це було раніше; передбачена кримінальна та адміністративна відповідальність за недостовірні відомості та кримінальна відповідальність за умисне неподання. Раніше передбачалась лише адміністративна відповідальність.

Другий етап електронного декларування, який стартував з 2017 року, охопить понад 700 тисяч нових декларантів, у тому числі частину освітян та лікарів.

Згідно з нещодавнім соціологічним дослідженням групи "Рейтинг", українці вважають е-декларування одним з найбільших успіхів України в 2016 році, після перемоги Джамали на Євробаченні, вдалого виступу паралімпійців та підняття мінімальної зарплати до 3200 гривень.

Реформа продемонструвала, що країна рухається шляхом світоглядних змін – від тіні, що прикриває корупцію, до прозорості.