Проблеми школи очима батьків та освітян міста Суми

27 жовтня 2017, Суми | Тренінг
Training08.11.2017
Батьки – педагоги – шкільна адміністрація: від діалогу до партнерства

27 жовтня 2017 р. у Сумах пройшов третій із серії тренінгів для батьків та освітян «Батьки – педагоги – шкільна адміністрація: від діалогу до партнерства». Захід організовано БФ «Інститут розвитку освіти» в рамках співпраці з Представництвом Фонду Фрідріха Науманна в Україні (Friedrich Naumann Stiftung für die Freiheit) та Програмою підтримки середньої освіти Фундацій «Відкрите суспільство» (ESP OSF, Будапешт). Партнерами в підготовці та проведенні заходу стали ГО «Батьки «SOS» та Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти.

У заході, який поєднував презентацій тренерів з інтерактивним спілкуванням та груповою роботою всіх учасників, взяли участь представник БФ «Інститут розвитку освіти» Олександр Андрощук,  співголови ГО «Батьки «SOS» Олена Бондаренко та Альона Парфьонова. Слухачами тренінгу стали 30 представників батьківської громади та адміністрації шкіл міста Суми.

Під час інтерактивної частини тренінгу учасники висловили власне бачення нагальних проблем шкільної освіти. Серед них присутні на тренінгу батьки школярів та керівники навчальних закладів міста назвали складність налагодження конструктивного діалогу між усіма сторонами та повноцінної реалізації принципів педагогіки партнерства. Було відзначено наявність прогалин в знаннях та розумінні учасниками освітнього процесу своїх прав та обов’язків, а також проблеми з дотриманням етичних норм в комунікації батьків та педагогів. Учасники тренінгу згадали й про недосконалий механізм розрахунку та фінансування потреб школи.

Під час обговорення цих проблем в групах, слухачі тренінгу дійшли висновку, що їх вирішенню могли б посприяти максимальна відкритість школи та інформування батьківської спільноти про стан фінансування навчального закладу, щоденну освітню та виховну роботу, перспективи розвитку. Освітяни наголошували на зацікавленості в залученні батьків до проведення позакласних заходів, профорієнтації школярів. Водночас учасники визнали потребу в активній правовій самоосвіті в питаннях шкільного життя та участі в ініціюванні потрібних змін в законодавчі норми, які регулюють питання шкільної освіти. Вкотре під час таких тренінгів представники освітян відзначали потребу в постійній юридичній підтримці та консультаціях фахівця з питань освітнього законодавства. Обговорюючи питання фінансування школи учасники тренінгу відзначили важливість розробки кожним навчальним закладом перспективного плану розвитку, що дозволило б надалі більш ефективно шукати додаткові джерела фінансування, зокрема, через подання проектів на конкурси Громадського бюджету участі, інші форми фандрайзингу.

У другій частині тренінгу слухачі отримали корисні рекомендації від тренерів з ГО «Батьки «SOS». Тренер Альона Парфьонова наголосила на необхідності постійного інформування громади про стан фінансування шкільних потреб та моніторингу надходження та використання усіх коштів. Для цього тренер радила батькам вивчити систему роботи та активно використовувати для моніторингу видатків на освіту існуючі інформаційні ресурси: електронну систему публічних закупівель ProZorro, моніторинговий портал DoZorro, уніфіковану платформу для надсилання електронних запитів «Доступ до правди» тощо. Одним із механізмів забезпечення прозорості та відкритості може стати створення Освітньої карти міста, як це вже зроблено в Києві та Кропивницькому. Олена Бондаренко проаналізувала ключові положень, які стосуються шкільної освіти у новому рамковому законі «Про освіту».

Загальна атмосфера та гострі дискусії під час заходу засвідчили, що попри помітні зрушення у налагодженні діалогу та співпраці між батьківською спільнотою, учителями та шкільною адміністрацією, все ще залишається чимало проблем: відсутність постійної і відкритої комунікації, часом несприйняття сторонами один одного та нерозуміння співвідношення прав та обов’язків кожної із сторін у складних ситуаціях. Ці чинники, зрештою, й провокують непорозуміння та конфлікти, які не лише шкодять іміджу школи, але й заважають отриманню якісної освіти та комфортному перебування дитини в навчальному закладі.

Анкетування, яке провели під час заходу, підтвердило особливий інтерес у слухачів до рекомендацій тренерів щодо можливих шляхів та прийомів налагодження діалогу та співпраці. За словами однієї з учасниць тренінгу, захід дозволив зрозуміти, що багатьох проблем, які виникають у трикутнику взаємодії «батьки – учителі – адміністрація школи» можливо уникнути вже лише завдяки відкритій та відвертій розмові, що сприятиме взаємній довірі. Довіра в свою чергу стане фундаментом для подальшої співпраці. Інтерес слухачів викликала також інформація тренерів про можливі способи залучення позабюджетних коштів для задоволення потреб школи.  Сам формат тренінгу, відверті та нерідко гострі дискусії, дозволили учасникам краще зрозуміти позиції один одного. Учасники тренінгу також відзначили корисність обговорення можливих перспектив та ризиків для розвитку школи, які створює нова законодавча база.