«Прозорі фінанси партій: шляхи імплементації закону»

20 вересня 2016, Київ | Форум
Message21.09.2016
ПРОЗОРІ ФІНАНСИ ПАРТІЙ: ШЛЯХИ ІМПЛЕМЕНТАЦІЇ ЗАКОНУ

Політичні партії в демократичному суспільстві відіграють дуже важливу роль. Саме через партії і за допомогою партій громадяни беруть участь в управлінні державними справами. Разом з тим, станом на зараз, переважна більшість громадян України політичним партіям не довіряє. Недовіра українців до партій за даними соціологів коливається від 68,3% (квітень 2014 р.) до 72% (грудень 2015 р.). Однією із найвагоміших причин цієї недовіри є тіньове фінансування. Майже рік тому, 8 жовтня 2015 року Верховна Рада України ухвалила закон 731-19 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції" , спрямований на запобігання і протидію політичній корупції. Цей закон створює достатні передумови для проведення реформи з прозорості фінансів політичних партій, кінцева мета якої – це встановлення довіри виборців до партій.

“Експерти відзначають необхідність закону про медіапрозорість та заборону політичної реклами”

Але закон про прозоре фінансування політичних партій є лише першим кроком до викорінення політичної корупції в Україні. Прозоре фінансування повинно торкатися і медіа. Деякі експерти вважають, що необхідно повністю заборонити політичну рекламу на телебаченні. Про це йшлося на форумі «Прозорі фінанси партій: шляхи імплементації закону», який провела антикорупційна громадська організація Тransparency International Україна за підтримки Представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні та Міжнародного фонду «Відродження».

“Політики часто готові поступатися власними політичними інтересами заради того, щоб догодити олігархам, які їх фінансують. При цьому вони часто вдаються до корупційних схем. «Саме тому і виникла необхідність у прийнятті закону щодо запобігання і протидії політичній корупції. Тепер влада та громадськість має проконтролювати імплементацію цього закону”, – зазначила керівник напрямку «Прозорі публічні фінанси» в ТІ Україна Алла Волошина.

На сьогодні партіям потрібні кошти на розбудову власної структури, відкриття офісів, їх ремонт, агітацію та пропаганду. Партії утримують сайти, телеканали. Їм потрібні кошти на блогерів, якщо треба роздути якусь тему в інтернеті. Високі функціонери, які сидять у парламенті, фінансують з партійних коштів свої маєтки у Конча-Заспі, на Київському морі або ж в інших країнах. Є експерти, які виступають на телеканалах і агітують за ту чи іншу партію, яка дає їм кошти. Як проконтролювати всі статки партії? Ми зробили лише перший крок – прийняли закон про прозорі публічні фінанси політиків. Але роботи ще непочатий край”, – зауважив виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький.

У свою чергу, координатор проекту фонду Науманна Максим Колєсников у своєму виступі зазначив: "За останні 15 років це вже друга спроба запровадження державного фінансування партій та прозорості їхніх фінансів. У перший раз партії здебільшого проігнорували закон, а гроші так жодного разу не були виділені з державного бюджету. Цього разу більшість партій подали свої звіти і у найближчий час отримують 1-й транш у розмірі 25 % від запланованої суми. 
Також несправедливою є норма про те, що поточно, до наступних виборів, фінансуватимуться тільки парламентські партії, при загальній нормі у 2 % голосів виборців для отримання фінансування. Тому повноцінно закон запрацює тільки після наступних виборів до Верховної ради України”.

Голова Нацагентства з питань запобігання корупції Наталія Корчак повідомила, що низка партій скоро отримають від держави перші транші, про витрату яких вони у подальшому мають відзвітуватися. «Опозиційний блок» зробив заяву в медіа про відмову від державного фінансування своєї діяльності, а партія «Батьківщина» поки не надала інформації про те, чи бажає отримувати державні кошти. «Якщо політична партія не хоче брати державні кошти, можливо, саме її потрібно найбільш ретельно контролювати», – припустила Корчак.

Представник «Опозиційного блоку» Олександр Вілкул наголосив, що партія не вважає за доцільне брати кошти в «злиденної держави, де через недофінансування закриваються школи». І що відсутність офіційної заяви до НАЗК про відмову від коштів його політичної сили – це технічне питання.

Народний депутат VII та VIII скликань Віктор Чумак наполягає на тому, щоб заборонити політичну рекламу на телебаченні. «Партії або мають можливість доступу до телеефірів за тіньові кошти або не мають такої можливості. Вихід – заборонити політичну рекламу на телебаченні. Адже саме за рахунок тіньових коштів партії підтримують свою конкурентоздатність», – сказав Чумак і спрогнозував, що таке рішення викличе величезний опір рекламного ринку. Такої ж думки притримувався у своєму виступі і народний депутат Сергій Лещенко.

Наостанок експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай підсумував: «Один закон про прозоре фінансування політичних партій не є запорукою викорінення політичної корупції. Потрібне доопрацювання закону про вибори у Верховну Раду, зміни до закону про політичні партії та прийняття закону про медіапрозорість й інші закони».

У статті використано матеріали з сайту ТІ: http://ti-ukraine.org/news/oficial/6339.html