Свіжий подих австрійської політики

Відгук Олександра Солонтая, учасника візиту до австрійської ліберальної партії NEOS | Відень, 27-29 вересня 2016 р.
Message12.10.2016Олександр Солонтай, голова політради партії "Сила Людей" в 2015-16 рр.
Солонтай

Приємно бути учасником навчального візиту, в якому продумана програма, цікаві спікери, комплексно показано об’єкт вивчення, при тому до Тебе шанобливо ставляться і можна повністю сконцентруватися на предметі зустрічей. Саме в таких умовах я опинився завдяки запрошенню Представництва Фонду Фрідріха Наумана в Україні та Білорусі, під час здійснення візиту в NEOS (Австрія) з метою вивчення досвіду утворення та розвитку нової демократичної політичної сили з ліберальною ідеологією та парламентською фракцією. Відповідно, три дні пройшли в процесі обміну думками та інтерв’юванні особистостей, які мають безпосереднє або опосередковане відношення до партії NEOS.

Особисто для мене, найприємнішими в спілкуванні були моменти, коли представники приймаючої сторони виявляли обізнаність щодо української ситуації, окремих політиків, а також розповідали про своє враження від способу створення та розвитку Сили Людей. Відчувався професійний підхід у подготовці політиків та експертів NEOS до нашого візиту. Було цілком зрозуміло, що NEOS – це не тільки потенційний союзник Сили Людей, але й  стратегічний партнер у відстоюванні інтересів України та цивілізованого світу, на відміну від радикальної правої партії «Свобода», яка має сильні позиції в парламенті Австрії. Мої враження розділяє також Ірина Геращенко, віце-спікер українського парламенту, член команди Петра Порошенка, яка в ці дні також перебувала в Австрії та зустрічалася з представниками різних політичних сил.

Але найважливішим є те, що загалом партія NEOS дуже приємно змістовно та візуально вражає. В першу чергу молодістю, свіжістю, модерністю та конструктивністю. Хороше поєднання австрійської практичності та новизни. Є цілий ряд моментів, які варто взяти новим партіям на озброєння, але про них буде пізніше. Наразі ж хочу розпочати з того ряду особливостей, які неможливо скопіювати, чи передати в інші країни, оскільки вони є реальними місцевими аспектами, що суттєво вплинули на становлення нової політичної сили. З них і розпочнемо.

По-перше, партія NEOS має харизматичного лідера, рейтинг якого на сьогодні є вищим за рейтинг партії. Це частково робить NEOS лідерським проектом, але з іншого боку дає можливість краще зростати та динамічно розбудовувати структуру. До прикладу, партія закріпилася в найзахіднішому регіоні Австрії, який є рідним краєм для лідера. Це мені нагадало результат парламентської кампанії Сили Людей в 2014 році, коли найкращі результати були здобуті на Закарпатті, оскільки звідти походжу я, а також Микола Ковальчук, який також був учасником даної поїздки. Отже, з самого початку, багато людей об’єднуються навколо фігури особистості, до кінця не вивчивши особливості програми партії. В майбутньому це може призводити до суттєвих коливань підтримки. У випадку Австрії, лідер є справді новою фігурою для великої політики, оскільки наявний в нього попередній політичний досвід є маловідомим, а попередня зайнятість напередодні створення партії стосується економічної сфери, а не громадсько-політичної;

По-друге, партія від самого початку отримала потужну фінансову підтримку бізнесмена зі сфери будівництва, причому в умовах Австріїце не мало серйозного негативного відбитку на іміджі. Для українських реалій, де слово «забудовник» має чітку негативну конотацію – це звучить більш ніж дивно, але при тому варто пам’ятати, що багатство в очах звичайних європейців не є «пороком», як це часто виглядає в очах багатьох українців. Таким чином, стартовий фінансовий капітал покрив всі необхідні видатки та в результаті виявився ефективно вкладеним, адже вже після перемоги на парламентських виборах, партія отримала державну фінансову підтримку, і таким чином може вже самостійно забезпечувати свої базові потреби;

По-третє, не зважаючи на те, що партія була створена напередодні парламентських виборів, це не класичний виборчий проект, а ідеологічна платформа, зміцнена єдиним лідером. Участь в створенні NEOS брали старі та молодіжні ліберальні кола, які представляли одночасно і досвідчених політиків, і студентські клуби. Таким чином, від самого початку NEOS став платформою для об’єднання розрізнених ліберальних груп, які, поєднавши зусилля стартової групи з 40 лідерів, фактично започаткували рух зі створення партії. В цьому, до речі, є певна схожість з процесом створення Сили Людей. Отже, технологія справді не унікальна, але особливими є умови, в яких це відбулося. Політична система Австрії, попри успішність розвитку країни, справді потребує вдосконалення, вона містить цілий ряд особливостей, наприклад саме в Австрії є найбільшою державна фінансова підтримка партій, яка в світі поступається виключно Японії.

Таким чином, в Австрії склалися свої унікальні умови, які дозволили не тільки створитися ліберальній партії нового типу, але й одразу стати фінансово, політично та кадрово успішною.

NEOS

Разом з тим, найціннішим звичайно є той досвід, який можна взяти на озброєння та поширювати в Україні, інших країнах. Попри унікальність вищезазначених австрійських факторів, посилених також загальною законсервованістю політичної системи країни «старими» політиками та наступом праворадикальних сил, є цілий ряд факторів, які варті уваги при побудові та розвитку будь якої партії:

1. При побудові партії NEOS процес було запущено згори донизу. Але при подальшому розвитку партії стало зрозумілим, що майбутнє партії фактично залежить від того, на скільки партійним організаціям вдасться закріпитися в регіонах. Тому в найближчий час партія визначила своїм пріоритетом створення місцевих партійних організацій та підготовку їх до локальних виборів. Це підтвердило тезу про те, що партія може бути сильною тільки у випадку наявності розгалуженої партійної мережі, яка активно залучає прихильників та громадян до участі в політичному житті. Отже, виборчий проект з ознаками партії дійсно може бути швидко розвинутий згори донизу, але інституційне існування партії прямо залежить від її здатності розгорнути мережу низового активізму.

2. NEOS використовує сучасні технології в здійсненні управління партією та виборчими кампаніями, ефективно використовує інтернет, соціальні мережі для відбору кандидатів та агітації. Але разом з тим, наповнення контенту та створення «картинки» відбувається через роботу аналітичного центру, організацію модерації змістовних робочих груп та чисельні вуличні акції, які розкривають вимоги партії та її програмні позиції. Таким чином, практика знову вкотре доводить, що на скільки би партія не була б сучасною, вона не зможе бути ефективною виключно через онлайн. Партія, що прагне успіху та перемог на виборах повинна працювати оф-лайн, а через он-лайн посилювати власну комунікацію, створювати власні інформаційні поля та забезпечувати членів, прихильників, громадян оперативною інформацією.

3. NEOS є динамічною партією, для цього лідери оперативно реагують на актуальні зміни та виклики. Тому, попри демократичність процедур ухвалення рішень загалом в партії, в даному випадку працює інша модель. Зокрема, зручна та швидка система спікерів, а також лідерська модель погодження ключових заяв та позицій партії з головних питань. Таким чином, кілька осіб від імені партії, а також парламентарі, можуть швидко прокоментувати свіжу та нову подію, ситуацію, слова опонентів, конкурентів тощо. Такий підхід забезпечує оперативність та динамічність, оскільки лідеру для виголошення заяв не потрібно скликати засідання органу партії, отримувати десятки погоджень, віз. Це варто взяти на вивчення всім демократичним політичним силам, де одні лідери бояться делегувати повноваження іншим лідерам, намагаючись вирішувати всі питання колективно, що робить системи прийняття рішень громіздкими та неповороткими. Отже, якою б не була демократична партія, якщо вона хоче бути не тільки демократичною, але й ефективною, повинна частину важливих політичних повноважень делегувати лідеру та спікерам, наприклад в питаннях виголошення політичних позицій.

4. Для формування виборчого списку NEOS було використано інтернет-технологію, яка мала залучати максимальну кількість людей в процес висунення кандидатів. Для нових сил в Європі це вже досить традиційна модель на початковому етапі розвитку партії не тільки ліберального типу, але й лідерських проектів, інтернет-партій, зелених сил тощо. Разом з тим, партія в особі членів та лідерів також мала вплив на формування списку, причому корегування здійснювалося на фінальному етапі лідерами партії, попри те, що це фактично конфлікт інтересу. Наразі партія працює над вдосконаленням цієї системи, адже ефект залученості був незначним, крім того існує ризик атаки на список зі сторони «ботів» та прихильників інших партій. Партія усвідомлює, що система, яка була придатна раніше, в умовах, коли на партію ніхто серйозно не звертав увагу, є абсолютно непридатною для партії, яка вже сьогодні активно проявила себе в парламенті та продовжує динамічно зростати. Це підтверджує тезу про проблему зростання будь якого соціального інституту, а також необхідність адаптації та вдосконалення правил партії по мірі розвитку мережі та загалом відносин всередині соціального організму. Отже, партія від самого початку створення та розбудови повинна передбачати перехідні, тимчасові правила, які посилюють спроможність розвитку, але при тому є адекватними тому стану, в якому партія перебуває на етапі створення та розбудови, а потім ці правила потрібно систематично вдосконалювати.

5. Рано чи пізно, в партії закінчується волонтерство, як базовий ресурс організаційної роботи. Якщо на початку розвитку ініціативи, партія дійсно може створюватися та розвиватися на громадських засадах, то по мірі досягнення успіху стає неможливим це перепідтверджувати. З часом операційних завдань стає так багато, що лідери та менеджери змушені відмовитися від суміщення з іншими роботами, щоб повністю сконцентруватися на політичній діяльності. NEOS на своєму чотирирічному етапі розвитку вже має професійну парламентську групу, аналітичний центр, виборчий штаб, столичну партійну організацію та залучає сторонніх фахівців на оплачуваних засадах. Такий професійний підхід звісно паралельно передбачає постійне залучення волонтерів та членів партії в проведення поточної та щоденної діяльності, але разом з тим, основа роботи лежить на плечах тих, хто займається справами постійно. Таким чином, без професіоналізації партійних структур та сервісів, якісний розвиток є неможливим, навіть в такій малій країні як Австрія, бо інакше конкуренти виявляться ефективнішими.

6. Після перемоги на парламентських виборах партії NEOS доводиться долати скепсис суспільства та доводити прихильникам правильність вибору в складних політичних умовах. З одного боку партія не має представництва в уряді, перебуває в опозиції, а тому не може втілити більшість програмних позицій. З іншого боку, всі очікують від нової політичної сили свіжих підходів, які відповідають очікуванням прихильників, але разом з тим, спростовують закиди опонентів про непрофесійність, непідготовленість. Таким чином, депутатам від NEOS доводиться бути зразковими та підготовленими, працездатними та ініціативними, адже від цього залежить перспектива закріплення партії в майбутньому. Отже, при підготовці кадрового складу фракції перший раз, слід врахувати необхідність обрання саме таких депутатів, які зможуть стати зразково-показовими в парламенті, щоб партія змогла закріпитися та не втратити той рівень підтримки, який був здобутий за підсумками виборів.

Наприкінці хочу подякувати учасникам поїздки, а саме Максиму Колєсникову, менеджеру проектів Представництва Фонду Фрідріха Наумана в Україні, Миколі Ковальчуку, політичному експерту та Оксані Грищенко, одній з лідерок Сили Людей, за конструктивну та теплу атмосферу під час стажування. Приємно працювати в колі однодумців, які розуміють одне одного з півслова!