Український Інший: Історична ретроспектива та сучасність

18 вересня 2017, Одеса | Круглий стіл
Events21.09.2017
Український Інший: історична ретроспектива та сучасність

У понеділок, 18 вересня, в Одеському національному університеті ім. І.І. Мечникова за підтримки Представництва Фонду Фрідріха Наумана та Міжнародного фонду "Відродження", а також Інституту історії НАН України відбувся круглий стіл Міжнародної асоціації гуманітаріїв (МАГ) "Український Інший: історична ретроспектива та сучасність".

Захід зібрав експертів з різних галузей гуманітарної сфери: академічні доповіді істориків були доповнені спостереженнями освітян, соціологів та журналістів. Що таке іншування, як воно відбувалося історично і як відбувається зараз, в умовах російської агресії та значних регіональних соціальних та демографічних змін? Чи завжди це негативний процес? Яким чином науковці та спеціалісти публічної сфери можуть впливати на нього?

У першій частині експерти представляли своє бачення. Історики Тетяна Григорьєва та Олександр Музичко розповідали про групи "Інших" в ранньомодерну та модерну добу. Історикиня та письменниця Олена Стяжкіна представила свою концепцію Радянського як Іншого та її відлуння в сучасному українському суспільстві. Ірина Бекешкіна, директорка Фонду демократичних ініціатив ім. Ілька Кучеріва, зазначила, що рівень нетолерантності та нетерпимості в українському суспільстві є досить високим, і найуразливішими групами є роми, євреї, представники ЛГБТ-спільноти, при цьому найвищий він на Півдні України та в Києві.

У другій частині відбулася бурхлива дискусія між усіма учасниками круглого столу - обговорювали і дражливе мовне питання (зачепили навіть нещодавні дописи відомих українських літераторів Юрія Андруховича та Тараса Прохаська), і проблему етнічних меншин та іншування вимушених переселенців, зростання популізму в українському суспільстві та потребу налагодження діалогу між різними групами і відходу від мови ненависті.

Модерували захід президент МАГ Георгій Касьянов та координаторка проектів МАГ Світлана Осіпчук.