Відгук Мирослава Горвата про участь у програмі "Promoting Tolerance" | fnst.org

Відгук Мирослава Горвата про участь у програмі "Promoting Tolerance"

7.-9.06.2013 у Будапешті, 10.-20.11.2013 у США
Message26.11.2013
Відгук Мирослава Горвата про участь у програмі "Promoting Tolerance"

Про роботу в Україні:

Я, Мирослав Горват – очолюю Закарпатське обласне молодіжне ромське об’єднання «Романі черхень» (Ромська зірка), яке було створено в 2000 році в Ужгороді.

Основні напрямки в роботі громадської організації – це робота з молоддю, особливо з ромською, правозахист, освіта.

Першим моїм великим практичним міжнародним досвідом громадської роботи була участь як координатора від України у трирічній європейській програмі «Молодь в дії» під назвою «Діалог через обмін» (Угорщина, Будапешт). Це дало поштовх до початку активної громадської діяльності в Україні.

Роботу журналістом розпочав як фотограф всеукраїнського двотижневика – газети «Романі яг» (Ромська ватра) – тут пропрацював з 1999 по 2003 роки. З 2003 року почав сам готувати статті до цієї газети. З 2009 року працюю на місцевому телерадіоканалі «Тиса-1» - є ведучим ромської програми «Романо джівіпен» (Ромське життя).

 Нашими важливими результатами громадської роботи вважаю популяризацію позитивних факторів з життя ромської громади в Україні через ЗМІ, активне відстоювання прав та свобод ромського населення.

Яка користь від участі у програмі "Сприяння толерантності" ("Promoting Tolerance") для Ваc?

Відгук Мирослава Горвата про участь у програмі "Promoting Tolerance"

США – величезна країна, це місце для всіх, де колір шкіри не має значення. Де тебе цінують за твою роботу та розум. Де права людини є недоторканими. Де високий рівень громадянського суспільства.

Якщо говорити взагалі про рівень життя ромів у США – то велика частина з них це забезпечені люди, які мають добре оплачувану роботу. Ромів тут поважають.

Як журналіста та громадського діяча у США мене вразило те, що контакти між неурядовими організаціями та державою є дуже потужними. Рівень впливовості «неурядового сектору» на суспільні процеси, зокрема на політику, набагато вищі, ніж у нас. Це покладає на громадські організації велику відповідальність за свою роботу.

Я вважаю, що подібні програми збагачують і розширюють світогляд її учасників, показують напрямки роботи і те, до чого варто прагнути. Програма «Сприяння толерантності» допомагає молодим активним громадянам з різних країн побачити модель американського громадянського суспільства на практиці. Нам ще треба багато трудитися, щоб хоча б наблизитися до політичних, правових та соціальних стандартів життя в США.

Як Ви оцінюєте програму і свою участь у ній? Що (не) сподобалось?

Вважаю, що такі програми повинні проводитися частіше, навіть, можливо, організовувати їх окремо для України і окремо для ромських НУО.

Що сподобалось:

До самої програми нема зауважень – все було організовано на високому рівні. Програма візиту була дуже цікавою, насиченою та пізнавальною.

Не сподобалось:

що окрім мене не було представників від ромських громад. А в самих США не було зустрічей з американськими ромськими НУО.

Побажання:

Добре було б, якби у майбутньому організовували подібні навчально-ознайомчі візити і до Ізраїлю. Тому що більшість зустрічей у США відбувалось саме з «єврейських» питань.

Хочу щиро подякувати всім організаторам з Європи та США за надану можливість взяти участь у цій програмі!

Відгук Мирослава Горвата про участь у програмі "Promoting Tolerance"

У чому відмінність програми «Сприяння толерантності» від інших проектів, у яких Вам доводилось брати участь?

Це перша така програма, у якій я брав участь і в якій широко використаний міжнародний досвід роботи щодо захисту демократії, прав і свобод людини та національних меншин.

Відмінність цієї програми – це масштаби її проведення: перший етап проходив в Європі, а основний – у США, де ми побували у багатьох містах.

Розкажіть про найяскравіше враження від поїздки.

Відгук Мирослава Горвата про участь у програмі "Promoting Tolerance"

Власне сама поїздка і десятиденне перебування в Штатах було єдиним великим враженням! Від людей, архітектури, спілкування. Це Білий дім та будинок Конгресу США, Музей Голокосту у Вашингтоні, Статуя Свободи та Музей мистецтв у Нью-Йорку, баптиська церква, музей Дж. Кеннеді та родео у Далласі, Голлівуд та Беверлі-Гіллз в Каліфорнії.

Я вже не кажу про ті позитивні емоції, які отримав під час спілкування та відвідин офісів громадських організацій та владних установ – філіалів Американського єврейського комітету у різних містах США, Хельсинського комітету у Вашингтоні, міської ради в Лос-Анжелесі…

Чи вплине участь у програмі на Вашу роботу в Україні? Яким чином?

Відгук Мирослава Горвата про участь у програмі "Promoting Tolerance"

Так, моя участь в цій програмі вплине на мою роботу в Україні! Для себе я краще зрозумів, що потрібно багато працювати на рівні громадської організації, лобіювання громадських інтересів в органах влади, тісніше співпрацювати у вирішенні конкретних проблем.Досвід США показав, які є можливості широкого залучення представників національних меншин і в органах місцевого самоврядування. Для цього потрібно мати підготовлені та освічені кадри.

Що б Ви порадили майбутнім учасникам?

Хочу сказати, що їм дуже пощастить, якщо вони братимуть участь у такій програмі! Нехай вивчають та вдосконалюють розмовну англійську мову. Нехай працюють у своїх країнах, щоб їх помітили і відібрали в таку навчальну поїздку. І нехай привозять зі США багато позитивних емоцій!

Читайте інше інтерв'ю Мирослава Горвата про участь у програмі "Сприяння толерантності"