Винагорода чи похвала: що стимулюватиме викривачів корупції?

14 вересня 2017, Київ | Дискусія
Analysis18.09.2017
Transparency International Ukraine

В Україні бракує прикладів захисту, визнання або нагородження осіб, які повідомляють про корупцію. Чи готові громадяни в Україні, Чехії та інших країнах світу викривати незаконні вимоги та чи почуваються вони після цього в безпеці? Саме ці питання обговорили представники Transparency International в Києві під час панельної дискусії «Викривачі корупції. Закордонний досвід та українські реалії».

У світі по-різному виховують громадянську мужність щодо повідомлень про корупційні випадки. За європейською моделлю, викривання корупції – це обов’язок кожного свідомого громадянина, який на додачу заохочується морально. Так, в Ірландії викривач корупції отримав звання «Людина року». За американською моделлю, викривачі корупції отримують грошову винагороду розміром 15-25% від будь-яких вилучених коштів і штрафів, як компенсацію за власні ризики і зусилля.На думку чеського представництва Transparency International, фінансова винагорода перетворює викривача корупції (whistlebower) на того, хто доносить (stool pigeon). 

Transparency International Ukraine

«Якщо внаслідок викриття корупції сам викривач або причетна до нього компанія несе збитки – лише тоді він має право вимагати у держави компенсацію за ці втрати й неналежний захист»

Ондржей Цакл, координатор проектів Transparency International Чехія.

Дійсно, чехи викривають корупцію і без фінансового заохочення. За даними дослідження національного агентства Stenmark, у Чеській Республіці викривачів корупції сприймають позитивно: героями їх вважають 69% опитаних.

На думку директора з розвитку CEDEM Тетяни Семілетко, подякою за сміливість у протидії корупції може бути й моральне заохочення. «В Україні потрібно зменшувати персональну мотивацію громадян брати участь у корупційних діях за допомогою просвітницьких кампаній і курсів у навчальних закладах. Окрім того, є нагальна потреба у створенні дієвих інструментів та комунікаційних каналів для повідомлень про корупцію, а також забезпеченні правового та фізичного захисту викривачів».

Для учасників заходу Ондржей Цакл презентував соціальну кампанію TI Чехія та сайт для повідомлень про факти корупції зі слоганом: «Не допустимо, аби корупцію стала спортивною дисципліною!»: https://www.korupcniviceboj.cz/

Украй потрібним є поширення навичок, як захистити себе під час повідомлення про корупцію, вони стосуються не лише попередження негативних наслідків для викривачів, а й загальної безпеки громадян. «Ні в якому разі не надсилайте інформацію з робочого комп’ютера та домашньої мережі WiFi. Перевірте, чи оновлені ваші антивірусні бази, для більшого захисту користуйтеся браузером Tor, шифруванням електронних листів PGP», – прокоментував Олександр Калітенко, експерт з аналізу політики Transparency International Україна. Більше порад щодо збереження безпеки та анонімності читайте у посібнику викривачам корупції, який днями презентували ГО «Трудові ініціативи», Центр солідарності та Transparency International Україна: http://vykryvachi.trudovi.org/

Панельна дискусія була організована Transparency International Україна за підтримки Представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україна та Білорусі. Це п’ятий захід в рамках спільного освітнього проекту. У березні 2017 року лекцію прочитав Дункан Хеймс, директор з питань політики представництва глобальної антикорупційної мережі Transparency International у Великобританії. У квітні 2017 року відбулася дискусія «Медіа в антикорупційній боротьбі» за участі виконавчого директора Transparency International Литва Сергіуса Муравйоваса. У травні – дискусія «Конфлікт інтересів у країнах ЄС» за участі керівника відділу адвокації Transparency International EU Даніеля Фройнда. У червні – дискусія «Як досягти доброчесності державних інституцій» за участі менеджера проектів Transparency International Грузія Ерекле Урушадзе.